Jest dotacja na badania dla Krzemionek. Rozmowy o współfinansowaniu „na dobrej drodze”

– Jestem zadowolona z każdego wsparcia finansowego, które pozyskujemy dla wpisanych na listę UNESCO Krzemionek i wyczekujemy tej najważniejszej decyzji o współprowadzeniu i współfinansowaniu muzeum przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz samorząd województwa – tak decyzję o przyznaniu 98 tysięcy złotych dla Muzeum Historyczno-Archeologicznego komentuje Marzena Dębniak, starosta ostrowiecki.

– Wniosek o dotację dyrektor muzeum złożył w listopadzie ubiegłego roku i teraz otrzymaliśmy 98 tysięcy złotych, za co mogę tylko podziękować. Oczywiście te środki są dedykowane i mogą być przeznaczone tylko na badania archeologiczne – dodaje. O sfinalizowaniu tematu współprowadzenia i współfinansowania pradziejowych kopalni krzemienia pasiastego starosta Dębniak mówi, że „dzieje się coś dobrego na tej drodze”, podkreślając, że współpraca z resortem kultury i dziedzictwa narodowego przebiega pomyślnie i pewnych rozstrzygnięć spodziewa się jeszcze w tym półroczu. Mają one dotyczyć współpracy ministerstwa, władz powiatowych, które teraz samodzielnie prowadzą muzeum oraz władz wojewódzkich. – Trwają rozmowy z panem marszałkiem województwa i one też są na dobrej drodze – mówi krótko starosta Dębniak, zaznaczając, że teraz nie może nic więcej zdradzić.
Przypomnijmy, że już w tym wakacyjnym sezonie, o ile na drodze nie stanie sytuacja epidemiczna, otwarte po remoncie zostanie muzeum na Krzemionkach z nową wystawą stałą oraz Pałac Wielopolskich w Częstocicach, który dla zwiedzających zamknięty jest już od dwóch lat przez generalny remont.

/mag/

Podziel się

Ważne wydarzenia