Od marca emeryci i renciści dostaną więcej z ZUS

żródło: pixabay.com

W marcu każdego roku ZUS przelicza świadczenia emerytów i rencistów. Jest to tzw. waloryzacja świadczeń.

Tegoroczny wskaźnik wynosi 104,24 procent. Najniższa emerytura wypłaca przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych wzrośnie o 50,88 złotych. Dla świadczeń na poziomie np. 2300 złotych będzie to 97 złotych i 52 grosze podwyżki waloryzacyjnej, a dla świadczeń w wysokości 2500 zł – 106,00 złotych. Ci, którzy pobierają świadczenie w wysokości 3 tysięcy otrzymają 127 złotych i 20 groszy więcej co miesiąc. Waloryzacja odbywa się z automatu, co oznacza, że nie trzeba składać do zakładu żadnych wniosków – mówi Paweł Szkalej, rzecznik świętokrzyskiego oddziału ZUS. – Apelujemy do wszystkich naszych emerytów i rencistów z całego województwa, nie tylko z Ostrowca i powiatu ostrowieckiego, by nie składali w sprawie waloryzacji żadnych wniosków. Ten rodzaje podwyżki odbywa się z urzędu. To oznacza, że zakład sam oblicza świadczenia, a następnie wysyła decyzje waloryzacyjne podwyższone o dany wskaźnik. Następnie przeliczone ponownie emerytury i renty wędrują na konto – wyjaśnia rzecznik Szkalej.

Od 1 marca najniższa emerytura, renta rodzinna i renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy będzie wynosiła 1250 złotych i 88 groszy. Renta z tytułu częściowej niezdolności to 938 złotych i 16 groszy. Podwyższone wypłaty świadczeń wpłyną na konta emerytów i rencistów w tych samych dniach, jak do tej pory.

Dodam, że całkowity koszt waloryzacji świadczeń emerytalno-rentowych oraz innych świadczeń szacowany jest na ponad 10 i pół miliarda złotych.

/paw/

Podziel się

Ważne wydarzenia