Ostry protest pomógł? Ostrowiecki szpital otrzymał dodatkową pulę szczepionek przeciw COVID-19

źródło zdjęcia: Pixabay

Dodatkowa pula 450 szczepionek na COVID-19 nieoczekiwanie dotarła dziś do ostrowieckiego szpitala.

Adam Karolik, zastępca dyrektora do spraw medycznych poinformował Radio Ostrowiec, że zostanie przeznaczona na szczepienia dla personelu medycznego, lekarzy, farmaceutów i diagnostów, czyli osób z tzw. grupy 'zero’.
– Wielokrotne pisma i telefony do Agencji Rezerw Materiałowych chyba jakoś poskutkowały. Po raz pierwszy udało nam się dostać drugą w ciągu tygodnia dostawę szczepionek – zaznacza i dodaje, że szczepienia medyków potrwają do niedzieli.
– To będzie duża akcja, ponieważ przez trzy dni będziemy podawali 150 dawek dziennie tylko i wyłącznie grupie „zero” – dodaje.
Doktor Karolik podkreśla, że mimo dodatkowej dostawy wciąż nie uda się zaszczepić wszystkich osób z grupy 'zero’ z powiatu ostrowieckiego. Jest ich około 1300.
Na preparat w dalszym ciągu czekać musi ponad 400 osób, ponieważ – jak informowaliśmy – w ostatnią środę ostrowiecki szpital otrzymał pismo z Ministerstwa Zdrowia, które – wbrew rozporządzeniu rządu – warunkuje poniedziałkową dostawę szczepionek tym, że zamiast medyków zostaną zaszczepieni seniorzy powyżej 70-ego roku życia. Dostawa ma liczyć 360 dawek. Decyzja ministerstwa wzburzyła środowisko medyczne. Dyrektor Andrzej Gruza nazwał ją 'skandalem’ argumentując, że jeżeli medycy zaczną chorować na koronawirusa, to nie będzie miał kto leczyć pacjentów. Wskazywał także na brak podstawy prawnej do zmiany w kolejności szczepień ustalonej przez rząd. Dyrekcja ostrowieckiego szpitala wysłała do ministerstwa pismo protestujące przeciwko takiej decyzji.
– Nie wiem, kiedy dostaniemy dawki dla tych pozostałych 400 osób, ponieważ dostawa przyszłotygodniowa ma być w całości przeznaczona na szczepienia populacyjne i drugą dawkę szczepień wykonanych wcześniej. Nie wolno nam jej wykorzystywać do szczepienia grupy „zero”- tłumaczy doktor Karolik.
Dzisiejsza dostawa pozwoli zaszczepić wszystkich pracowników ostrowieckiego szpitala z grupy 'zero’, którzy zadeklarowali chęć szczepień.

/bart/

Ważne wydarzenia