ZUS wysyła deklaracje podatkowe za 2020 rok

żródło: pixabay.com

Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął wysyłanie deklaracji podatkowych za 2020 rok. Trafią one na przełomie stycznia i lutego do wszystkich osób, które w minionym roku przynajmniej raz pobrały jakieś świadczenie z ZUS.

– W tym roku będą to PIT-40A albo PIT 11A i PIT-11. W naszym województwie wyślemy ponad 270 tysięcy takich deklaracji. W Ostrowcu i całym powiecie ostrowieckim takie listy otrzyma ponad 35 tysięcy mieszkańców – mówi Paweł Szkalej, rzecznik prasowy świętokrzyskiego oddziału.

W tym roku ZUS nie rozlicza tych osób, które uzyskały dodatkowy dochód w 2020 i mają z tego powodu nadpłatę podatku. – Takie osoby otrzymają PIT 11A, a zwrot z tytułu nadpłaty podatku bezpośrednio z urzędu skarbowego. Zwrot nadpłaty nastąpi w ciągu 45 dni od złożenia zeznania podatkowego. Jeśli świadczeniobiorca nie otrzymywał innych dochodów i nie korzysta z odliczeń, nie musi składać zeznania podatkowego PIT-37 lub PIT-36 – dodaje Paweł Szkalej.

Emeryci i renciści, którzy chcą przekazać 1% podatku na rzecz wybranej Organizacji Pożytku Publicznego (OPP) mają taką możliwość. Jeśli jest to ta sama organizacja, co w ubiegłym roku, nie muszą nic zmieniać w zeznaniach. – Urząd skarbowy zrobi to za nich za pośrednictwem usługi Twój e-PIT. Jeżeli natomiast świadczeniobiorcy chcą przekazać 1% podatku na rzecz innej niż w ubiegłym roku organizacji, to powinni wypełnić druk PIT-OP i przekazać do swojego urzędu skarbowego – wyjaśnia rzecznik Szkalej.

Osoby, które nie otrzymają deklaracji do końca lutego lub będą miały wątpliwości dotyczące otrzymanego formularza PIT, powinny skontaktować się z placówką ZUS, która wypłacała im świadczenie.

Przypomnę, że rozliczenie podatkowe trzeba złożyć do urzędu skarbowego do 30 kwietnia tego roku.

/paw/

Ważne wydarzenia