Ponad 14 milionów na aktywizację osób bezrobotnych

żródło: pixabay.com

Ponad 14 milionów 804 tysiące złotych otrzymał w tym roku Powiatowy Urząd Pracy w Ostrowcu na aktywizację osób bezrobotnych, powstanie nowych miejsc pracy, szkolenia oraz jako wsparcie dla podjęcia własnej działalności.

– To o ponad 3 miliony więcej niż w ubiegłym roku. Ale pozytywnych zmian będzie więcej. Wydłużony zostanie czas trwania robót publicznych i prac interwencyjnych z 4ech do 5ciu miesięcy. Wzrośnie też wysokość jednorazowej dotacji na założenie działalności gospodarczej – zapowiada Małgorzata Stafijowska, dyrektor ostrowieckiego pośredniaka. – Do tej pory było to maksymalnie 20 tysięcy złotych. W roku 2021 będzie to kwota 25 tysięcy. Rada rynku pracy pozytywnie przychyliła się równeiż do sprawy podniesienia kwoty bonu na zasiedlenie. Ta forma cieszy się dość dużym zainteresowaniem ze strony osób bezrobotnych. Myślimy, że z bonu na zasiedlenie skorzysta ponad 50 osób i kwota przyznania takiego bonu będzie wynosiła w tym roku 8 tysięcy złotych – mówi i dodaje, że w bieżącym roku przewidują zaktywizować 1280 osób, z czego 450 to staże, 240 roboty publiczne, 195 prace interwencyjne.

Własną działalność gospodarczą z uzyskaniem dotacji będzie mogło złożyć 120 bezrobotnych, zaś na doposażenie stanowisk pracy w kwocie maksymalnie 25 tysięcy złotych może liczyć 130 osób. Z bonu na zasiedlenie będzie mogło skorzystać ponad 50. Na pozostałe cele m.in. na szkolenia czy wynagrodzenia życia urząd przeznaczy ponad 600 tysięcy złotych.

Nabór wniosków o organizację stażu oraz o refundację kosztów doposażenia stanowiska pracy prowadzone będą w określonych terminach. Nabór na pozostałe formy aktywizacji będzie odbywał się w trybie ciągłym. Dodam, że na koniec 2020 roku w rejestrach Powiatowego Urzędu Pracy zarejestrowanych było ponad 4200 osób.

/paw/

Ważne wydarzenia