Kolejki do rejestracji na szczepienia przeciwko koronawirusowi. Brakuje szczepionek i terminów

W ubiegły piątek rozpoczęła się rejestracja seniorów 80 plus do szczepienia ochronnego przeciwko koronawirusowi. Dziś ruszyły zapisy dla osób w wieku 70 plus. O otrzymanie terminu szczepienia jest jednak trudno, o czym od rana informują nas słuchacze, którzy z punktów szczepień odchodzą z kwitkiem.

-Dzisiaj zadzwoniłam do swojej przychodni, żeby zarejestrować się na szczepienie i pielęgniarka odpowiedziała mi, że już nie ma miejsc. Wyjaśniała, że, gdy przyszła do pracy na godzinę siódmą i otworzyła komputer to już widziała, że miejsca są pozajmowane, a dodatkowo pod przychodnią stało też około 20 osób, które też chciały się zarejestrować. Nie dostałam więc żadnego terminu na szczepienie – skarżyła się nasza słuchaczka. – Byłem o godzinie 6. w przychodni i czekałem godzinę na otwarcie. Zapisali pierwszych 20 osób, a pozostali, w tym ja, usłyszeliśmy, że nie ma już miejsc i nie wiedzą kiedy znów ruszą zapisy na te szczepionki – mówił inny słuchacz.

Beata Szczepanek, rzeczniczka Świętokrzyskiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia w Kielcach wyjaśnia, że ograniczenia dostaw szczepionek od firmy Phizer dotyczą nie tylko Polski, ale wszystkich europejskich krajów i sytuacja ta powinna poprawić się za około dwa tygodnie. Na razie do każdego z punktów szczepień przychodzi zaledwie 30 dawek szczepionki. Dla seniorów, którzy nie otrzymali terminu na szczepienia ma radę. – Jeżeli komuś nie udało się zarejestrować, to warto to zrobić przez infolinię 989 lub przez formularz na stronie  szczepimysie.pacjent.gov.pl. Zostawiając swój numer telefonu mamy pewność, że gdy szczepionki znów pojawią się w kraju i uwolnią się nowe terminy szczepień, to pracownik infolinii do nas zadzwoni i umówi wizytę na szczepienie – wyjaśnia rzecznik Szczepanek. Apeluje też do czekających o cierpliwość. – Na pewno wszyscy, którzy chcą się zaszczepić będą mieli taką możliwość. Ja przypomnę, że wszystkie osoby, które skończyły 70 lat mają już e-skierowania na szczepienia i teraz jest tylko kwestia ustalenia terminów, który niestety może nie przypaść ani na najbliższy tydzień ani na kolejny. My też czekamy na tę wiadomość kiedy do kraju dotrze zwiększona liczba szczepionek – mówi rzeczniczka NFZ w Kielcach.

Akcja szczepień populacyjnych rozpocznie się w poniedziałek. W Ostrowcu będą prowadzone w 12 punktach.

/mag/

Podziel się

Ważne wydarzenia