Nauczyciele czekają na wyniki testów na koronawirusa … i szczepienia

Od poniedziałku uczniowie klas I-III szkół podstawowych uczyć będą się stacjonarnie w szkołach. Nauczyciele się cieszą, ale pytają też o szczepienia.

Nauczyciele nauczania wczesnoszkolnego wyczekiwali decyzji resortu zdrowia i edukacji o powrocie do nauczania stacjonarnego. – Chciałabym wrócić i uważam, że dzieci i rodzice także chcą wrócić do szkół – mówiła jedna z nauczycielek podczas wczorajszej akcji testowania tej grupy na obecność koronawirusa. – Wiadomo, że dzieci powinny wrócić do szkoły, bo chodzi o ich psychikę, o ich zdrowie. Potrzebują kontaktu z rówieśnikami i nauczycielami, a od dłuższego czasu siedzą w domach tylko z najbliższymi. Wiadomo jednak, że jest też obawa o zdrowie po powrocie do klas – uzupełniała inna nauczycielka, podkreślając, że czeka na możliwość zaszczepienia się przeciwko koronawirusowi.
Katarzyna Goworek, dyrektor szkoły podstawowej numer 14 w Ostrowcu ocenia, że większość nauczycieli będzie chciała się szczepić. – Grupa zawodowa nauczycieli jest też odbiciem obrazu całego społeczeństwa i zapewne są wśród nas także osoby, które się nie zaszczepią. To jednak też grupa, którą w Ostrowcu tworzą osoby 45 plus, które są bardziej narażone na ostry przebieg Covid-19, więc uważam, że zdecydowana większość podejdzie do szczepień i czeka na nie – wyjaśnia, zaznaczając, że chodzi o bezpieczeństwo zarówno nauczycieli, jak i uczniów.
Na razie tymczasem trwa akcja szczepień grupy zero. – W tej chwili szczepieni są pracownicy medyczni, natomiast 15 stycznia rozpoczną się zapisy powszechne i w pierwszej grupie przewidzianej do szczepienia są właśnie nauczyciele -mówi Wioletta Adamczyk-Nowak, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Ostrowcu Świętokrzyskim.
W pierwszej grupie – obok nauczycieli – są także seniorzy i to ci najstarsi szczepieni będą w pierwszej kolejności. Rząd nie pozostawia złudzeń – jego rzecznik Piotr Muller mówił dziś w radiu publicznym, że realny termin szczepień nauczycieli przeciw COVID-19 to okolice … kwietnia.
Dodajmy, że wyniki wczorajszych testów nauczycieli dopiero zaczęły spływać. Sanepid nie informuje o efektach całej akcji przed otrzymaniem wyników testów wszystkich przebadanych osób.
Udział w akcji badań przesiewowych na obecność koronawirusa zadeklarowało 625 nauczycieli i uprawnionych pracowników oświaty z powiatu ostrowieckiego. Ilu stanęło do badań – tego nie jeszcze podają.

/pcr/

Ważne wydarzenia