Święto Objawienia Pańskiego bez Orszaku Trzech Króli, ale ze wspólnym kolędowaniem

Jutro, w święto Objawienia Pańskiego ulicami miast nie przejdą Orszaki Trzech Króli. W Ostrowcu orszak byłby organizowany już po raz ósmy, ale przez pandemię koronawirusa i obostrzenia w tym roku się nie odbędzie.

-Mieliśmy przygotowany rozbudowany program, bo oprócz samego orszaku miała odbyć się gra miejska poświęcona tej tradycji. Sytuacja zmusiła nas do zaprzestania tych przygotowań. Obchody święta przenoszą się do parafii i tam mogą się odbywać takie mini-orszaki. My natomiast zachęcamy do wspólnego kolędowania, do wracania do tradycji urządzania polskich wieczorów kolędowych, podczas których spotykały się rodziny, przyjaciele, wspólnoty – mówi Roman Kubasiński z Komitetu Organizacyjnego Orszaku Trzech Króli w Ostrowcu. Sam należy do wspólnoty przy parafii świętego Michała Archanioła i jutro (6 stycznia) do kolegiaty trzej królowie zawitają. – U nas w parafii orszak się odbędzie. Główne obchody zaplanowaliśmy na mszy o 12, po czym zapraszamy do wspólnego kolędowania, przybędą królowie – dodaje Roman Kubasiński.
Niezależnie od obchodów święta Objawienia Pańskiego w poszczególnych parafiach swoją inicjatywę, czyli Orszakowy Challenge Kolędowy, przygotowała ogólnopolską fundację Orszak Trzech Króli. Włączyć w nią może się każdy. Wystarczy nagrać filmik z rodzinnego kolędowania, zamieścić go w mediach społecznościowych i nominować do udziału w kolędowym łańcuszku innych.

/mag/

Podziel się

Ważne wydarzenia