ZUS: Ruszyła pomoc dla przedsiębiorców

żródło: pixabay.com

Od dziś przedsiębiorcy mogą zgłaszać się po pomoc z tak zwanej tarczy branżowej. Chodzi o dodatkowe świadczenie postojowe dla samozatrudnionych czy zwolnienie ze składek na ZUS – mówi Paweł Szkalej, rzecznik prasowy ZUS w województwie świętokrzyskim.

Teraz ze wsparcia skorzysta tylko 40 wybranych branż, które najmocniej odczuwają skutki obowiązujących obostrzeń. – Wnioski można składać tylko w formie elektronicznej. Wszystkie te podmioty, które chcą wystąpić o tego rodzaju ulgi muszą być ujęte w Polskiej Klasyfikacji Działalności w tzw. PKD. Mówimy tutaj głównie o hotelach, obiektach zakwaterowania. O tych wszystkich, którzy prowadzą działalność organizacyjną, turystyczną oraz działalność związaną z obiektami sportowymi – podkreśla rzecznik.

Przedsiębiorcy mogą składać wnioski do końca stycznia 2021 r. Zgodnie z nową tarczą mają oni prawo do zwolnienia ze składek za listopad. Muszą jednak wykazać spadek przychodu o co najmniej 40% w listopadzie w porównaniu do tego samego okresu ubiegłego roku. Tarcza 6.0 zwalnia też dodatkowe branże ze składek za lipiec, sierpień i wrzesień. Warunkiem jest m.in. spadek przychodu o 75% za pierwszy miesiąc objęty wnioskiem. Do 15 stycznia wnioski w tej sprawie będą mogły składać hotele i podobne obiekty zakwaterowania, a także organizatorzy turystyki.

Dodam, że pomoc w ramach tarczy branżowej oferują też powiatowe urzędy pracy, gdzie małe firmy mogą zgłaszać się po jednorazowe pożyczki do 5 tysięcy złotych.

/paw/

Podziel się

Ważne wydarzenia