Ostrowiec kupi aparat do pobierania osocza ozdrowieńców. W województwie świętokrzyskim jest tylko jeden. W Kielcach

Ostrowiec będzie drugim po Kielcach miastem w województwie, które będzie posiadało aparat do pobierania osocza od ozdrowieńców. To dla wielu pacjentów ciężko przechodzących Covid 19 jedyny lek, który może uratować im życie.

Zakup aparatu sfinansuje miasto, o czym prezydent Jarosław Górczyński powiadomił podczas świątecznej akcji Radia Ostrowiec Gwiazdki Moc, a w tym roku zbieramy na doposażenie punktu oddawania krwi stacji krwiodawstwa oraz laboratorium diagnostycznego ostrowieckiej lecznicy. – To jest wstyd, że na całe województwo jest tylko jedno urządzenie, które umożliwia pobranie osocza – mówił prezydent Ostrowca.
Teraz, by oddać osocze ozdrowieńcy muszą jechać do Kielc. Jego pobieranie trwa około godziny, a i nie każdy ma możliwość dojechania do stolicy województwa. Gdy urządzenie będzie na miejscu można założyć, że więcej osób osocze odda. A aparat trafi do Ostrowca niedługo po nowym roku.
– W styczniu na pierwszej sesji chcemy zaproponować radnym, by taka dotacja dla powiatu w kwocie 60 tysięcy złotych została przekazana, bo tyle kosztuje takie urządzenie – mówił prezydent Górczyński. I dodawał: – To podziękowanie dla wszystkich, którzy dzielą się bezcennym darem jakim jest krew, a teraz mogą uratować życie innych osób dzieląc się osoczem.
O tym, jak ważne jest oddawanie krwi, a teraz i osocza nie trzeba nikogo przekonywać. To leki, których nie da się zastąpić.
W Ostrowcu jest duża grupa Honorowych Dawców Krwi. Przypomnijmy, że niektórzy z nich mają na swoim koncie po 40 i 50 litrów oddanej krwi.

/mag/

Podziel się

Ważne wydarzenia