Jasnogórskie błonia ozdobi choinka od ostrowieckich leśników

http://www.jasnagora.com

To już trzeci raz kiedy jasnogórskie błonia w czasie Świąt Bożego Narodzenia zdobić będzie choinka darowana przez leśników z Nadleśnictwa Ostrowiec Świętokrzyski.

– To 16-metrowa jodła pospolita, pochodząca z planowych cięć na terenie Leśnictwa Potoczek w gminie Bałtów. Rosła tam około 70 lat – mówi Jacek Sobolak, rzecznik prasowy nadleśnictwa. – Jodła została ścięta wczoraj w godzinach popołudniowych przy wykorzystaniu harvestera, takiej maszyny wielooperacyjnej. Najtrudniejszy był jej załadunek, żeby tego drzewa nie zniszczyć, nie połamać gałęzi, ale mamy już w tym pewne doświadczenie. Choinka została bezpiecznie załadowana na platformę i w godzinach nocnych, gdy jest najmniejszy ruch na drogach, przewieziona do Częstochowy. Na błonia dotarła o 6 rano – dodaje rzecznik Sobolak.

Wybór – jak wyjaśnia – padł na jodłę z dwóch powodów: praktycznego i symbolicznego. – Jodła długo się utrzymuje, nie sypią się z niej igły, jak ze świerka, no i jodeł nie ma w okolicach Częstochowy. Chodziło też o ten akcent świętokrzyski. Opactwo, które jest na Świętym Krzyżu jest starszym  miejscem kultu niż Jasna Góra i chcieliśmy taką łączność pokazać tych dwóch miejsc i z takiego genius loci puszczy świętokrzyskiej choinka pojechała na Jasną Górę – mówi Jacek Sobolak.

Nadleśnictwo Ostrowiec Świętokrzyski nie prowadzi sprzedaży detalicznej świątecznych choinek. Każdego roku obdarowuje nimi także urzędy, instytucje, czy domy dziecka.

/mag/

Podziel się

Ważne wydarzenia