Rozstrzygnięto przetarg na wywóz śmieci w 2021 roku w gminie Waśniów

żródło: pixabay.com

W Waśniowie został rozstrzygnięty przetarg na wywóz śmieci w przyszłym roku. Wygrała go firma Remondis, która obecnie obsługuje gminę. Roczna kwota wywozu odpadów będzie o 68 tysięcy większa niż w tym roku – informuje wójt Krzysztof Gajewski.

– Baliśmy się sytuacji, jaka ma miejsce w niektórych gminach, że te ceny są powyżej 20-25 złotych. Ten skok u nas wcześniej też był z 8 na 13 złotych – mówi wójt Waśniowa. To oznacza, że miesięczna opłata za wywóz odpadów wyniesie 14,50 od osoby jeżeli na posesji jest kompostownik i 15 złotych jeżeli nie ma kompostownika. Z kolei 30 zł od osoby kosztować będzie odbiór odpadów z posesji, które nie segregują śmieci. Tych, jak mówi wójt Gajewski, dotychczas było w gminie 26. – Być może ta kwota wymusi to, żeby segregować te odpady. Myślę zresztą, że to jest dobra lekcja dla wszystkich – i dla dorosłych i dla dzieci – ponieważ uczymy się, segregujemy i płacimy mniej. Myślę, że warto to ronić i to jest poza wszelką dyskusją – podkreśla wójt Gajewski.

Warto dodać, że przedstawiciele samorządów złożyli do prezydium Gmin Regionu Świętokrzyskiego propozycję, by w środowiskach wiejskich nie było obowiązku dwóch wywozów odpadów wszystkich frakcji w miesiącu. Dotyczy to okresu od kwietnia do końca października. Samorządowcy argumentują, że generuje to wyższe opłaty za odbiór odpadów, a w większości przypadków jest zbędne, bo na wsi znaczną część odpadów się wykorzystuje. – Analizujemy wiele sołectw w naszej gminie. 1/3 miejsca w pojemniku jest zajęta. odpady bio są niewielkie, jak to na wsi. Bardzo nikłe są ilości odpadów typu karton czy gazety. Najwięcej jest mieszanych – tłumaczy wójt Waśniowa.
Samorządowcy czekają na odpowiedź w tej sprawie.

/joge/

Podziel się

Ważne wydarzenia