Od jutra podróż autem bez prawa jazdy w portfelu. Zmiany w przepisach

Od jutra (5 grudnia) dokument prawa jazdy będzie można zostawić w domu. Wchodzą w życie nowe przepisy, zgodnie z którymi nie będzie konieczne posiadanie przy sobie tego dokumentu nawet w wersji elektronicznej.

– Wszyscy na to czekaliśmy z niecierpliwością, żeby można było jeździć bez tego dokumentu. Warto przypomnieć, że już od października 2018 roku bez dowodu rejestracyjnego i polisy ubezpieczeniowej. Teraz kolejne udogodnienie i dokument, którego nie musimy mieć przy sobie. Warto pamiętać, że dotyczy to tylko i wyłącznie dokumentu wydanego na terenie RP. Jeśli ktoś ma dokument zagraniczny, to musi go mieć przy sobie – mówi Karolina Petrykowska, naczelnik wydziału komunikacji w ostrowieckim starostwie powiatowym.

Podczas ewentualnej kontroli policji, funkcjonariusz zapyta o nas dane osobowe, a następnie wprowadzi je do obecnego w każdym radiowozie systemu komunikacji zawierającego dane o pojazdach i kierowcach tzw. CEPiK. Wraz ze zmianą przepisów znika mandat w wysokości 50 złotych za brak dokumentu potwierdzającego posiadanie uprawnień do jazdy.

Jazda samochodem bez posiadania przy sobie dokumentu prawa jazdy w kieszeni, to efekt wejścia w życie tzw. 'pakietu deregulacyjnego” ustawy Prawo o Ruchu Drogowym. Osoby, które mimo wszystko chciałyby mieć przy sobie dokumenty w wersji elektronicznej mogą skorzystać z aplikacji mObywatel.

/paw/

Podziel się

Ważne wydarzenia