Jak ubrać się na wymagającą polską jesień i zimę?

Choć od kilku lat nie mieliśmy w Polsce do czynienia z naprawdę mroźną zimą to warto stosować się do zasady, że „przezorny zawsze ubezpieczony”. Tak naprawdę nigdy nie wiemy kiedy zaskoczą nas niskie temperatury. Polska jesień i zima niejednokrotnie pokazały, iż potrafią porządnie dać w kość. Jak więc ubierać się o tej porze roku, aby nie marznąć i jednocześnie eliminować ryzyko zapocenia?

Jaka odzież jest odpowiednia na jesień i zimę?

Przede wszystkim warto skupić się na budowaniu własnej świadomości dotyczącej noszonych tkanin. Materiały mają konkretne właściwości, dzięki którym sprawdzają się w bardzo zróżnicowanych warunkach.

Podczas chłodnych, jesiennych dni i w czasie mroźnej zimy najlepiej jest wybierać ubrania, takie jak:

  • polar damski – warto stawiać szczególnie na te polary, które pochodzą z oferty renomowanych producentów odzieży trekkingowej i akcesoriów turystycznych. Pamiętajmy, że polar polarowi nie równy – istotne jest to, aby odzież tego rodzaju wykorzystywała zaawansowane technologie odpowiadające np. za utrzymywanie komfortowego poziomu ciepła i odprowadzanie nadmiaru wilgoci na zewnątrz;
  • płaszcz puchowy – wybierajmy te modele, które mają wypełnienie z naturalnego, np. kaczego puchu. Takie rozwiązanie trzyma ciepło znacznie lepiej niż wata poliestrowa;
  • płaszcze wełniane – najlepiej jest kupować te, które zostały wykonane przynajmniej z 50% wełny. Naturalne tkaniny ogrzewają, ale jednocześnie nie powodują wzmożonego pocenia się ciała;
  • wełniane sweterki – nie muszą być wcale specjalnie grube, nawet cienka warstwa materiału może ogrzać w chłodny dzień;
  • porządne skórzane obuwie – trapery wykonane z naturalnego materiału doskonale sprawdzą się zarówno w przestrzeni miejskiej, jak i podczas weekendowych wypadów w góry.

Istotny wydaje się również fakt, iż kupno takich ubrań, jakie zostały wymienione powyżej, wiąże się ze sporym wydatkiem finansowym. Należy jednak mieć na uwadze, że jest to inwestycja na długie lata, która z pewnością zdąży się zamortyzować.

Czego nie warto kupować?

Popularne sieci sklepów odzieżowych każdego roku podrzucają nam tanie kurtki i płaszcze, które chociaż są bardzo ładne, nie mają szans sprawdzić się podczas mrozów. Wszystko dlatego, że szyje się je ze sztucznych materiałów, które nie posiadają odpowiednich właściwości.

Poliestrowe i akrylowe okrycia wierzchnie nie przepuszczają powietrza. Chociaż chronią przed przenikaniem przez nie deszczu i śniegu, jednocześnie jednak powodują, że osoba nosząca takie ubranie mocno się poci, a wilgoć ta pozostaje we wnętrzu kurtki zamiast zostać odprowadzona na zewnątrz.

Lepiej wydać więcej, ale kupić coś porządnego

Szczególnie zmarzluchy powinny przeanalizować kwestie zainwestowania w dobrze wykonaną odzież jesienno-zimową. Najlepiej kupować produkty uszyte z wełny merynosów, moheru, kaszmiru, polaru, Gore-Texu i innych tkanin zwiększających komfort użytkowania.

Doskonałym pomysłem jest wybieranie ubrań z oferty producentów odzieży turystycznej. Korzystają oni ze sprawdzonych technologii i patentów, jakie zapewniają wysoki poziom wygody.

Podziel się

Ważne wydarzenia