Nie będzie wzrostu podatków lokalnych w przyszłym roku w Ostrowcu

– Gmina Ostrowiec nie podniesie w 2021 roku podatków lokalnych – zapowiedział na wczorajszej konferencji prasowej Jarosław Górczyński, prezydent Ostrowca Świętokrzyskiego, zaznaczając, że pandemia Covid spowodowała wyłom w budżetach rodzin, firm, ale także wielu miast, więc utrzymanie podatków przez kolejny rok na tym samym poziomie okupione będzie dużym wysiłku samorządu.

– Zaproponujemy na najbliższej sesji Rady Miasta, aby podatki w przyszłym roku w Ostrowcu Świętokrzyskim nie były podnoszone, aby ich nie podnosić już szósty rok z rzędu. To jest naprawdę bardzo duży wysiłek, bo przez te 5 lat spłaciliśmy jednocześnie prawie 90 procent zadłużenia naszego miasta, więc wychodzi na prostą bez długów i równolegle inwestujemy duże pieniądze – mówi prezydent Górczyński. Przypomniał na konferencji o ulgach, czyli tzw. bezpieczniku dla firm i mieszkańców Ostrowca, jakie wprowadzili przy pierwszym lockdownie w marcu tego roku. Gmina obniżyła wtedy cenę wody do 1 złotówki z metra sześciennego dla firm i wszystkich mieszkańców, co kosztowało blisko 2 miliony złotych. Obniżenie do 1 złotówki czynszu na Targowisku Miejskim dla 350 przedsiębiorców uszczupliło kasę tego zakładu budżetowego gminy o 300 tysięcy złotych. Pół miliona złotych mniej do kasy gminy wpłynęło po obniżce podatku od nieruchomości dla dla 7 tysięcy samozatrudnionych i mikroprzedsiębiorców. Miasto jednocześnie miało w tym roku też mniejsze wpływy z podatków. – Wiemy, że mamy spadek w tych przychodach o 2,5 miliona złotych za 10 miesięcy. Bo jeżeli firmy nie zarabiają i nie płacą podatków lub płacą mniejsze podatki, to do nas wpływa mniej. Jak duży będzie ten ubytek za cały rok, nie wiemy, a wiele firm jest przecież zamkniętych – mówi Jarosław Górczyński.

Prezydent Górczyński przekonywał podczas konferencji, że niepodnoszenie podatków lokalnych, nawet o wielkość inflacji,  jest oczekiwaną i znaczącą pomocą dla ostrowieckich firm. – W skali 5 lat różnica w podatkach zapłaconych w Ostrowcu, Starachowicach, Kielcach, Tarnobrzegu jest bardzo znacząca – mówił. Z przygotowanego przez urzędników zestawienia wynika, że stawki tych obciążeń w wymienionych miastach najniższe są właśnie w Ostrowcu. Samorząd jednak jest gotowy także na rozmowę z przedsiębiorcami, którzy przez pandemię ponoszą duże straty finansowe. Pomoc w postaci zmniejszenia należności lub rozłożenia ich na raty, ma być uzależniona od spadku obrotów i sytuacji firmy i będzie rozpatrywana indywidualnie w oparciu o złożone wnioski poparte konkretnymi danymi o spadku obrotów.

/mag/

Ważne wydarzenia