Starszy Cechu pisze do prezydenta miasta w sprawie dramatycznej sytuacji firm

’Bez wsparcia lokalnych władz samorządowych funkcjonowanie ostrowieckich przedsiębiorców jest mocno zagrożone, a w wielu przypadkach niemożliwe’ – podnosi w liście do prezydenta Ostrowca i radnych Rady Miasta Dariusz Wierzbiński, starszy Cechu Rzemieślników i Przedsiębiorców w Ostrowcu Świętokrzyskim. Postuluje w nim obniżenie podatku od nieruchomości czy opłat czynszowych w lokalach gminnych.

– Nasze państwo jak zwykle śpi i liczymy, że pan prezydent z radnymi miasta Ostrowca zareagują dużo szybciej o podejdą do sprawy troszeczkę inaczej, bo sytuacja przedsiębiorców jest bardzo trudna.  Są firmy, właściciele i pracownicy, którzy pracują, ale nie mają żadnych, albo prawie żadnych przychodów i trzeba się zastanowić, w jaki sposób najlepiej im pomóc – mówi starszy Cechu.
Proponuje, żeby wsparciem objąć zwłaszcza przedsiębiorców, których najbardziej dotknęły wprowadzone przez rząd obostrzenia. Wymienia branże związane z kulturą fizyczną i sportem, także tym zimowym, hotelarstwem, produkcją wyrobów piekarniczych i cukierniczych oraz związanych z przygotowywaniem i sprzedażą posiłków. W rozmowie z Radiem Ostrowiec zwraca uwagę, że niektórzy brali kredyty na inwestycje, których teraz nie mają z czego spłacać. Mówi o dramatach ludzkich i rodzinnych, jak samobójstwo przedsiębiorcy z sąsiedniego powiatu starachowickiego, który przed dwoma tygodniami odebrał sobie życie – jak twierdzi Dariusz Wierzbiński – właśnie przez problemy finansowe spowodowane pandemią koronawirusa. Podkreśla, że nie oczekują od gminy całkowitego zwolnienia z opłat lokalnych wszystkich przedsiębiorców, bo to zbyt mocno mogłoby się odbić na budżecie gminy. – Potrzeba rozmów i wypracowanych wspólnie rozwiązań – wyjaśnia, krytykując jednocześnie rządową tarczę antykryzysową, przygotowaną bez konsultacji. – Państwo rozdawało pieniądze na prawo i lewo, nie zastanawiając się komu, bez żadnej weryfikacji. Te pieniądze nie zostały dobrze przekazane. Często wsparcia nie otrzymały firmy, które bardzo jej potrzebowały i to mówią sami przedsiębiorcy. Państwo w ogóle nie rozmawia z przedsiębiorcami i to jest najgorsze – słyszymy.
Dariusz Wierzbiński pismo z apelem do Prezydenta osobiście wręczył Jarosławowi Górczyńskiemu, który na jutro zwołał posiedzenie Rady Inicjatyw Gospodarczych, poszerzoną o przedstawicieli największych płatników lokalnych podatków.

/mag/

Podziel się

Ważne wydarzenia