Od stycznia skierowanie w postaci elektronicznej będzie obowiązkowe

żródło: pixabay.com

Choć e-skierowania można wystawiać już teraz, to za niespełna 2 miesiące skierowanie w postaci elektronicznej będzie obowiązkowe – informuje Beata Szczepanek, rzecznik prasowy świętokrzyskiego oddziału NFZ. Dodaje, że to już końcowy etap przygotowań do wdrożenia nowej usługi e-zdrowia.

– Obowiązkowe skierowanie elektroniczne wejdzie w życie 8 stycznia 2021 roku. To kolejne – po e-zwolnieniu i e-recepcie – rozwiązanie pozwalające na otrzymanie niezbędnego dokumentu bez wychodzenia z domu – mówi rzecznik świętokrzyskiego oddziału NFZ.

Elektroniczne skierowania będą obowiązkowo wystawiane nie tylko do lekarza specjalisty czy na leczenie szpitalne, ale także na badania medycyny nuklearnej, tomografii komputerowej, rezonansu magnetycznego, badania endoskopowe przewodu pokarmowego oraz badania echokardiograficzne. Na pozostałe świadczenia medyczne, skierowania będą wystawiane na dotychczasowych zasadach, czyli w postaci papierowej.

Wprowadzenie elektronicznych skierowań niesie za sobą wiele korzyści. Wyeliminuje, podobnie jak e-recepta takie problemy, jak nieczytelność dokumentu papierowego, czy jego zgubienie. Pacjenci nie będą musieli dostarczać skierowania do placówki medycznej w wersji papierowej osobiście – wystarczy telefon i zdalna rejestracja. Pacjent będzie miał również wgląd do wystawionych e-skierowań poprzez Internetowe Konto Pacjenta (IKP). Z kolei lekarze będą mieli więcej czasu dla pacjenta, bo nie będą musieli wprowadzać danych do systemu tylko je po prostu zaczytają – podkreśla Beata Szczepanek.

Jeżeli pacjent nie posiada Internetowego Konta Pacjenta (IPK) wówczas SMS-em otrzymuje informacje zawierające specjalny kod z numerem PESEL i klucz dostępu do skierowania. Następnie sam wybiera placówkę, w której dane świadczenie medyczne chce zrealizować.

Ocenie około 54 proc. placówek medycznych wystawia już elektroniczne skierowania, a 34 proc. jest gotowych do ich realizowania. Do końca października br. w całym kraju 33 tysiące lekarzy wystawiło ponad 3 mln takich skierowań.

/paw/

Podziel się

Ważne wydarzenia