Powiat ubiega się o dofinansowanie budowy lądowiska przy szpitalu

źródło: Pixabay

Powiat ostrowiecki stara się pozyskać 5 milionów złotych z programu 'Fundusz Inwestycji Lokalnych’ na budowę lądowiska dla helikopterów przy szpitalu. Wniosek, zgodnie z naborem został złożony we wrześniu, a w poniedziałek starostwo otrzymało informacje, że jego rozpatrzenie nastąpi później.

– Zgodnie z komunikatem Rady Ministrów, który był ogłoszony w lipcu, premier miał czas na ocenę tych wniosków w okresie 30 dni. My naz wniosek złożyliśmy dokładnie 30 września, więc teoretycznie te wnioski powinny być rozstrzygnięte, ale niestety otrzymaliśmy informacje, że ta ocena wniosku opóźni się ze względu na ilość dokumentów jakie spłynęły – wyjaśnia Tomasz Mroczek, Naczelnik Wydziału Infrastruktury i Rozwoju Powiatu.
Sam przetarg na budowę lądowiska będzie może być ogłoszony w ciągu kilku najbliższych miesięcy. Naczelnik Mroczek podkreśla, że obecnie uzupełniana jest dokumentacja techniczna budowy lądowiska.
– Dokumentacja, którą ZOZ posiadał, łącznie z decyzją o pozwoleniu na budowę przestała być aktualna, ponieważ zmieniły się pewne uwarunkowania techniczne. Dla przykładu chodzi między innymi o średnice lądowiska oraz jego nośność. Warunki zmieniły się w czerwcu tego roku, więc ZOZ był zobligowany do zmiany decyzji o pozwoleniu na budowę. W listopadzie z deklaracji złożonych przez projektantów wynika, że zostanie złożony aneks do pozwolenia na budowę i praktycznie od połowy grudnia ZOZ będzie gotowy od strony formalnej do rozpoczęcia budowy – tłumaczy.
Warto dodać, że także w czerwcu zmieniły się przepisy dotyczące czasu, jaki mają Szpitalne Oddziały Ratunkowe na wybudowanie lądowisk – obecnie wydłużył się on do końca 2021 roku.
Tomasz Mroczek zapewnia, że do tego czasu lądowisko przy ostrowieckim szpitalu powinno powstać.
Gdyby tak się nie stało, SOR przy lecznicy zostałby zdegradowany do izby przyjęć, a powiat musiałby zwrócić pozyskane na tę inwestycję dofinansowanie, czyli blisko 6 milionów złotych.

/bart/

Ważne wydarzenia