MZK sprawdza Solarisa. To ostatni test autobusu przed ważnym przetargiem

Miejski Zakład Komunikacji w Ostrowcu w tym tygodniu rozpoczął testy ostatniego autobusu przed ogłoszeniem przetargu na zakup taboru. To hybrydowy Solaris.

– Auto ma 12 metrów długości, zostało wyprodukowane dwa lata temu, jest to pełna hybryda z silnikami elektrycznym i diesla. Chcemy, aby tak jak poprzednio, mieszkańcy i kierowcy mogli wyrazić swoją opinie o tym autobusie  – mówi prezes MZK Jarosław Kateusz.
Liczy, że testy wykażą spalanie oleju napędowego poniżej 30 litrów na 100 kilometrów, bo autobusy z silnikiem diesla, którymi obecnie dysponuje MPK palą powyżej 40 litrów. Testowany Solaris to najnowszy, w pełni niskopodłogowy model IV generacji zaprezentowany w 2014 roku. W 2018 roku pojazd przeszedł lifting i został w tej wersji zaprezentowany podczas targów Transexpo w Kielcach. Autobus jest w stanie zabrać 100 pasażerów, a przy obecnych ograniczeniach 30, jest przystosowany do obsługi pasażerów niepełnosprawnych – rozmieszczenie i konstrukcja poręczy umożliwia swobodny wjazd do autobusu wózkiem inwalidzkim lub dziecięcym, a stanowisko dla osób na wózkach inwalidzkich wyposażone jest w biodrowy pas bezpieczeństwa.
Cena tego modelu z silnikiem hybrydowym to blisko milion 400 tysięcy złotych. Test potrwa przynajmniej do 9 listopada, ale kierownictwo spółki MZK nie wyklucza jego wydłużenia.

/bart/

Podziel się

Ważne wydarzenia