Nowe e-usługi w wydziale geodezji ostrowieckiego starostwa powiatowego

Kolejną e-usługę wprowadził we wrześniu dla interesantów Wydział Geodezji, Kartografii i Katastru starostwa powiatowego w Ostrowcu. Bez konieczności wychodzenia z domu będzie można złożyć wniosek i otrzymać szereg materiałów, jak wypisy i wyrysy z ewidencji gruntów i budynków, kopie map zasadniczych i ewidencyjnych.
– Wprowadziliśmy moduł udostępniania materiałów państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego w postaci elektronicznej poprzez nasz geoportal powiatu ostrowieckiego, który jest dostępny pod adresem www.ostrowiec.geoportal2.pl – mówi Łukasz Śliwiński, naczelnik wydziału.
Żeby otrzymać materiały drogą elektroniczną na geoportalu należy założyć własne konto. W przypadku tych zawierających dane osobowe, jak wypisy i wyrysy z ewidencji gruntów, konto to trzeba połączyć z profilem zaufanym.
Takich materiałów, które teraz będzie można otrzymać elektronicznie, wydział w tradycyjnej formie wydaje w skali roku około 6 tysięcy. Jak zaznacza naczelnik Śliwiński, geoportal powiatu funkcjonuje od 2011 roku i od tego czasu, poprzez internet wydział przyjmuje zgłoszenia prac geodezyjnych i kartograficznych dla geodetów. – W ostatnim okresie zautomatyzowaliśmy proces obsługi tych zgłoszeń. To geodeci samodzielnie eksportują bazy danych niezbędne do realizacji ich pracy. Mogą również zawiadamiać o zakończeniu wykonywanych przez siebie prac, wysyłając do weryfikacji wyniki w podpisanym elektronicznie pliku pdf. Jeżeli chodzi o realizację zgłoszeń prac geodezyjnych, to ponad 90 procent wszystkich, a jest ich w skali roku 2,5 -3 tysiące, jest realizowanych drogą elektroniczną – zaznacza naczelnik Śliwiński.
Dla urzędników – dodajmy – istotne jest także to, że część dokumentów w formie elektronicznej będzie wydawanych w sposób automatyczny, a rolą pracownika jest tylko wystawienie dokumentu obliczenia opłaty i weryfikacja dokonanej wpłaty za zamówione materiały.

/mag/

Podziel się

Ważne wydarzenia