W „dziewiętnastce” dbają o drzewa

Dziś w Przedszkolu Publicznym nr 19 im. Jana Brzechwy odbyła się uroczystość z okazji Święta Drzewa. To już 18. edycja, która w tym roku zatytułowana jest – 'Święto Drzewa dla zwierząt!”. Akcja skupia się wokół sadzenia drzew i ich ochrony z myślą o zwierzętach, dla których zadrzewienia to często jedyny dom na ziemi.

– Święto to wpisało się na stałe w kalendarz naszych imprez ekologicznych. Głównym celem tej uroczystości jest przede wszystkim uwrażliwienie przedszkolaków na znaczenie drzew. Mamy taka nadzieję, że zarówno teraz jak i w przyszłości dzieci nie będą niszczyć drzew, że będą je pielęgnować, bo bez nich życie na ziemi byłoby niemożliwe. Drzewa są potrzebne zarówno nam, jak i zwierzętom – mówi Aneta Stachurska, dyrektorka placówki.

Podkreśla, że w tym roku, ze względu na epidemię koronawirusa obchody przebiegały zupełnie inaczej niż dotychczas. – Od wielu lat współpracujemy z Nadleśnictwem Ostrowiec Św., pozyskujemy od nich sadzonki drzew. Zapraszamy również leśników do placówki. Jednak w tym roku, unikamy gości na terenie przedszkola i w związku z tym to panie wychowawczynie przybliżą dzieciom rolę drzew w życiu zwierząt. Podkreślą, że każde zniszczenie, wycięcie czy nawet choroba choćby jednego drzewa jest zagrożeniem dla wielu gatunków zwierząt i ptaków.

A przedszkolaki z 19-tki doskonale wiedzą, dlaczego drzewa są ważne i potrzebne. – Drzewa dają nam tlen, papier i schronienie dla zwierząt i podczas upalnych dni – wyliczają starszaki.

Podczas uroczystości można było obejrzeć galerię zdjęć przedstawiających dzieci z rodzicami na łonie natury wśród drzew. Przedszkolaki potwierdziły, że są przyjaciółmi drzew składając Przyrzeczenie Małego Ekologa i zasadzając w ogrodzie kolejne sadzonki.

Przypomnijmy, że ostrowieckie przedszkole 'Brzechwy’ dwukrotnie otrzymało nagrodę za najaktywniejsze i najbardziej zaangażowane uczestnictwo w programie Święto Drzewa w 2016 i 2018 roku.

/paw/

Podziel się

Ważne wydarzenia