Depresja głównym tematem profilaktycznej środy

żródło: pixabay.com

Środa z profilaktyką czyli cotygodniowa akcja Narodowego Funduszu Zdrowia, dziś poświęcona jest depresji, jej oznakom i sposobach radzenia sobie z nią.

– Zbliża nam się jesień i ten okres jest takim czasem depresyjnym. Nawet dla tych osób, które z typową depresją, jako ciężką chorobą nie mają do czynienia. Brak słońca, coraz krótsze dni powodują, że jesteśmy ospali. Mamy obniżone samopoczucie, nic nam się nie chce. Nie chce nam się wyjść do pracy, zero aktywności fizycznej. Dlatego zachęcamy do wzięcia udziału w naszych spotkaniach z profilaktyką, bo dzisiejsza akcja poświęcona jest naszym zachowaniom, tak aby poprawić sobie komfort życia – mówi Beata Szczepanek, rzecznik prasowa świętokrzyskiego oddziału NFZ.

Przypomnijmy, że ze względu na pandemię koronawirusa akcja przeniosła się do sieci. Dzięki niej w ramach Akademii NFZ w zakładce 'Środa z profilaktyką’ można pobrać ulotkę, w której znajdziemy informacje, co zrobić aby nie popaść w jesienną depresję. Na stronie można też obejrzeć i ściągnąć filmiki przygotowane przez pracowników wojewódzkich oddziałów. Beata Szczepanek podkreśla, że czasami potrzebna jest również pomoc specjalisty, dlatego przygotowali listę wykwalifikowanych osób, które mogą pomóc. – Znajdziemy tam również wiele danych o tym jak rozpoznać depresję, bo choroba może objawiać się w bardzo nietypowy sposób, np. bólami somatycznymi, głowy czy brzucha. Często w takich przypadkach najlepszy jest ruch i aktywność. Nie dajmy się jesiennej depresji, ćwiczmy, ruszajmy się. Nasze zdrowie jest najważniejsze – podkreśla rzeczniczka.

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia z depresją zmaga się ponad 350 mln ludzi, co czyni ją czwartym najpoważniejszym problemem zdrowotnym na świecie. Warto dodać, że co najmniej połowa osób cierpiących na tę chorobę nie zgłasza się do lekarza, choć można ją skutecznie leczyć. Nieleczona – bywa zagrożeniem dla życia.

/paw/

Podziel się

Ważne wydarzenia