Żywe książki opowiedzą w Ostrowcu o stereotypach i braku tolerancji

Dzięki dotacji Fundacji Batorego Świętokrzyskie Centrum Inicjatyw Społeczno-Kulturalnych realizuje w tym miesiącu projekt 'Miasto Inicjatyw’. Będzie składał się z trzech wydarzeń. Wszystkie mają przyczyniać się do budowy społeczeństwa tolerancyjnego, opartego na wzajemnym szacunku.

– Chcemy zwalczać stereotypowe myślenie i pokazać, że osoby, które różnią się od nas, są takimi samymi ludźmi jak wszyscy inni – mówi Patryk Stępień, prezes stowarzyszenia. W najbliższą niedzielę 11 października zaprasza do udziału w pierwszej inicjatywie, Ostrowieckiej Żywej Bibliotece, która zagości w Ostrowieckim Browarze Kultury. – Idea jest taka, że będzie można wypożyczyć żywe książki, czyli porozmawiać z żywą osobą, która spotyka się ze stereotypowym myśleniem, dopytać jak wygląda takie traktowanie jej przez innych ludzi- wyjaśnia.
Takich ludzi – żywych książek z własnymi historiami będzie jedenaście. Po zarejestrowaniu się na miejscu na spotkanie z wybraną osobą lub osobami, każdy uczestnik będzie miał 15-20 minut na rozmowę, czyli przeczytanie danej książki. – Mamy muzułmankę, która urodziła się w Iraku, gdzie przeżyła dwie wojny, a teraz pracuje w szpitalu w Polsce i jest lekarzem-chirurgiem.  Mamy drag queeen, czyli mężczyznę, który przebiera się za kobietę i w ten sposób zabawia innych, dostarczając rozrywki. Mamy osobę po zmianie płci, która uradziła się w ciele kobiety, a teraz jest po zmianie płci i w świetle prawa już także jest mężczyzną. Przyjedzie kobieta, która żyje w związku z inną kobietą i jest też feministką. Będziemy gościć troje imigrantów, którzy żyją w Polsce. Obecna będzie też osoba niewidoma, która prowadzi swój kanał na Tik-Toku i opowiada tam o świecie osób niewidomych – wymienia Patryk Stępień.
Ostrowiecka Żywa Biblioteka w Ostrowieckim Browarze Kultury będzie czynna w niedzielę w godzinach 13-16. Tego samego dnia w Domu Spokojnej Książki w Rżuchowie odbędzie się spotkanie z kolejnymi dwiema książkami i ich autorami. Będą to reportażyści – Mira Suchodolska i Daniel Dziewit. – To ludzie, którzy napisali aktualne reportaże. Mira napisała książkę pt. 'Wirusolodzy”. Daniel napisał książkę o samobójstwach i opisuje w niej doświadczenia osób, które samobójstwo próbowały popełnić – mówi Piotr Kogut, właściciel Domu Spokojnej Książki, który jest współpartnerem wydarzenia. 17 i 18 października, czyli na zakończenie projektu z kolei coś dla kobiet – warsztaty WenDo. – One uczą kobiety stawiania granic, obrony, gdy ktoś je przekracza, reagowania na taką agresję w sposób, który rozwiązuje problem. Pokażemy też techniki samoobrony, podkreślając, że to ostateczność – wyjaśnia Iwona Marczak z Świętokrzyskiego Centrum Inicjatyw Społeczno-Kulturalnych. Stowarzyszenie na realizację tych działań pozyskało 10 tysięcy złotych.

/mag/

Podziel się

Ważne wydarzenia