Milion dla szpitala z rezerwy budżetu państwa

Jeszcze w tym roku ostrowiecki szpital otrzyma z rezerwy budżetu państwa 1 milion złotych na doposażenie placówki w potrzebny sprzęt, który pozwoli poszerzyć ofertę.

Informację tę przekazała dziś na konferencji prasowej starosta Marzena Dębniak. Uczestniczyli w niej jeszcze Andrzej Gruza, dyrektor lecznicy oraz Andrzej Kryj, poseł PiS, któremu starosta dziękowała za wsparcie. – To przede wszystkim panu posłowi Andrzejowi Kryjowi muszę podziękować za to, że poparł nasze starania i to dzięki jego zaangażowaniu otrzymaliśmy te pieniądze – podkreślała starosta Dębniak. Poseł Kryj podkreślał życzliwość premiera Mateusza Morawieckiego, z którym rozmawiał na ten temat, szefa gabinetu premiera oraz wojewody świętokrzyskiego. – Szpital jest dobrem nas wszystkich, wszystkich mieszkańców powiatu – akcentował.
Powiat wniosek do Prezesa Rady Ministrów złożył na 1 milion 320 tysięcy. Do otrzymanego 1 miliona dołoży 250 tysięcy. Dzięki temu ukończona zostanie – bo musi nakazem sanepidu – budowa centralnej sterylizacji – brakuje specjalistycznych myjni. Zakupione zostanie też urządzenie do pomiaru rzutu serca, potrzebne przy leczeniu pacjentów w ciężkich stanach oraz kolejny sprzęt na wydział okulistyki. – Brakuje nam tam sprzętów, które będą pozwalały uruchomić nam przy okulistyce specjalistyczną poradnię. Ona na pewno będzie bardzo potrzebna, o ile oczywiście NFZ na to pozwoli. Kupimy też aparaty do wykonywania na gałce ocznej operacji bardziej skomplikowanych niż zaćmy – wyjaśnia dyrektor Gruza. Podkreśla przy tym, że sprzęty te pozwolą lecznicy ubiegać się o akredytacje na szkolenie lekarzy – okulistów, a więc na pozyskanie rezydentów.
Na oddział chirurgii urazowo-otopedycznej trafi z kolei artroskop, wykorzystywany przy operacji kolan. Szpital teraz takie urządzenie dzierżawi. – Takich operacji kolan wykonujemy bardzo dużo i są one opłacalne, więc ten zakup to także inwestycja – mówił dyrektor Gruza.
Pierwsze przetargi na zakupy dla szpitala mają zostać ogłoszone w ciągu dwóch tygodni.

/mag/

Podziel się

Ważne wydarzenia