Prof. Andrzej Sztando o szansach dla Ostrowca. Mają zostać zapisane w tworzonej strategii rozwoju

Przez 6 dni od ostatniego poniedziałku trwały konsultacje Strategii Rozwoju Gminy Ostrowiec Świętokrzyski na lata 2021-2030 i warsztaty strategiczne dotyczące gospodarki, obszaru przestrzenno-środowiskowego, a także społecznego funkcjonowania miasta. Prowadził je prof. Andrzej Sztando, specjalizujący się w zarządzaniu strategicznym rozwojem lokalnym i regionalnym ekonomista z Uniwersytetu Wrocławskiego. Mówi, że były kreatywne i udało się wypracować kilka ciekawych działań.

– Za ciekawy pomysł uważam na przykład sprawę doskonalenia działalności w zakresie inkubowania przedsiębiorstw. Na terenie Ostrowca Świętokrzyskiego z pewnością mamy do czynienia z aktywnością małych przedsiębiorców, ale oni potrzebują bardzo szerokiego wsparcia. Kolejnym takim bardzo ciekawym projektem jest utworzenie takiej platformy, centrum, w ramach którego swoje kompetencje, zarówno technologiczne, biznesowe, jak i te w zakresie innowacyjności, nowych technologii, będą rozwijać młodzi mieszkańcy – mówi profesor Sztando. Zgadza się z uczestnikami warsztatów, że przy budowaniu strategii duży nacisk należy też położyć na politykę senioralną, ale także na tworzenie takiej jakości życia dla młodych, żeby – zanim jeszcze wyjadą, na przykład na studia – Ostrowiec stał się dla nich ważną, atrakcyjną opcją powrotu. Dlatego postuluje wzmocnienie działalności Ostrowieckiego Browaru Kultury.
Podkreśla, że w strategii powinny znaleźć się rzeczy realne i odpowiadające na wewnętrzne, ale także zewnętrzne procesy społeczno-gospodarcze, które zachodzą w naszym kraju i na świecie. – Los Ostrowca Świętokrzyskiego w bardzo dużej mierze zależy od tych czynników – mówi. – Ostrowiec Świętokrzyski, jako miasto średniej wielkości, musi się jak najmocniej włączać w różnego rodzaju  łańcuchy dostaw, zwłaszcza przejmować te, które w chwili obecnej w sakli globalnej zmieniają swoją lokalizację. Zmiany popandemiczne wiele takich rekonfiguracji łańcuchów dostaw na świecie już rozpoczęły i prawdopodobnie one będą dalej następować. Polska staje się terenem w skali globalnym atrakcyjnym do inwestowania. Inwestorzy poszukują atrakcyjnych miejsc o inwestowania w Polsce, w regionie świętokrzyskim. Ostrowiec jest jedną z ich opcji i strategia rozwoju musi bardzo poważnie brać to pod uwagę – dodaje.
Strategia Rozwoju Gminy musi zostać zatwierdzona przez Radę Miasta do końca tego roku, wcześniej zostanie udostępniona do wglądu mieszkańcom, którzy będą mogli wnosić do niej swoje uwagi.

/mag/

Ważne wydarzenia