Ponad 100 bezpłatnych leków dla przyszłych mam

żródło: pixabay.com

Po półrocznej przewie Ministerstwo Zdrowia opublikowało nową listę leków refundowanych. Po raz pierwszy zawiera ona wykaz bezpłatnych medykamentów dla kobiet w ciąży.


Na wrześniowej liście znalazło się ponad 100 produktów medycznych dla przyszłych mam m.in. insulina, heparyna drobnocząsteczkowa czy progesteron. – Podstawą jest stwierdzenie ciąży przez lekarza ginekologa bądź przez położną. Natomiast same leki może również koordynować inny lekarz pod warunkiem, że będzie miał od tego lekarza stwierdzającego ciąże odpowiednie zaświadczenie. Leki obowiązują od momentu stwierdzenia ciąży i dotyczą najczęściej schorzeń, które spotykają kobiety ciężarne. Są to między innymi nadciśnienie, cukrzyca czy problemy hormonalne – mówi Beata Szczepanek, rzecznik prasowy świętokrzyskiego oddziału NFZ.

Aby otrzymać bezpłatne leki konieczne jest uzyskanie recepty na konkretny preparat z symbolem C. Pełna lista leków dostępna jest na stronie Ministerstwa Zdrowia, która według zapowiedzi resortu będzie jeszcze uzupełniana. Kobiety w ciąży mogą skorzystać z leków maksymalnie do 15 dni po planowanej dacie porodu.

/paw/

Podziel się

Ważne wydarzenia