Powiat walczy z koronawirusem. Robią zakupy za 5 milionów złotych

Pod koniec maja powiat ostrowiecki podpisał w samorządem województwa świętokrzyskiego umowę na realizację projektu 'Silni w walce z koronawirusem’ na kwotę 5 milionów 362 tysięcy złotych. Jest już po pierwszych przetargach.

Zakupione dzięki temu środki dezynfekujące i ochrony osobistej trafią, zgodnie z zapotrzebowaniem, do szpitala, obu DPSów, szkół, a także przychodni zdrowia, łącznie około 200 podmiotów z terenu wszystkich gmin powiatu. Jest już po przetargach, niektóre, na przykład na dostarczenie środków do dezynfekcji, musiały zostać powtórzone, bo wybrane firmy nie przystępowały do podpisania umowy. – Mieliśmy określone i wysokie wymagania dotyczące tych materiałów – mówi Andrzej Jabłoński, wicestarosta powiatu ostrowieckiego. – Postawiliśmy kilka warunków, które muszą być spełnione. Chodzi o to, żeby nie było to płyny, które będą wywoływać jakieś alergie, będą miały zbyt intensywne zapachy, czy będą zostawiać plamy na urządzeniach. Próbki tych środków muszą zostać do nas wcześniej dostarczone i zostaną przebadane w szpitalnym laboratorium. Chcemy się ustrzec zakupów, które później okażą się nieprzydatne – wyjaśnia wicestarosta Jabłoński.
Pierwsze środki dotrą do właściwych jednostek już na przełomie sierpnia i września. Wiadomo już także, że w postępowaniach będą oszczędności i to znaczne, bo przekraczające 1,5 miliona złotych. Zostaną przeznaczone na zakupy wyposażenia i sprzętu, który także ma być pomocny w walce z koronawirusem. – W przyszłym tygodniu skompletujemy stosowną listę potrzeb, które wskaże szpital i na tej podstawie będziemy dalej realizować zaopatrzenie – słyszymy.
Dodajmy, że dofinansowanie ze środków unii europejskiej do tego projektu przekracza kwotę 4,5 miliona złotych. Powiat dołożył do tego ponad 800 tysięcy.

/mag/

Ważne wydarzenia