Obchody 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego w Ostrowcu

1 sierpnia 1944 roku wybuchło Powstanie Warszawskie. Obchody 76 rocznicy zrywu najbardziej uroczyste będą oczywiście w Warszawie, ale odbędą się także w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Do udziału we mszy świętej w intencji Ojczyzny zapraszają tradycyjnie kombatanci i członkowie ostrowieckiego koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej imienia Jana Piwnika 'Ponurego’. Msza zostanie odprawiona w kolegiacie św. Michała Archanioła o 18.00. Później pod pomnikiem żołnierzy AK na przykościelnym placu zostaną złożone wiązanki kwiatów. Będą też oficjalne przemowy.
Na część artystyczną zaprasza Miejskie Centrum Kultury. Rozpocznie się o 19.30 na terenie dziedzińca Ostrowieckiego Browaru Kultury występem wokalistek z zespołu 'Pandora’. Wybrzmią piosenki patriotyczne i legionowe. O 20.00 wyświetlony zostanie film. – Zaplanowaliśmy, jak co roku, pokaz filmu i w tym roku będzie to film „Powstanie Warszawskie”. Jest to film z 2014 roku, który został zrealizowany na podstawie kronik powstańczych. Zostały one tak zmontowane, aby powstała cała fabuła. To paradokumentalny, bardzo oryginalny, bo nie aktorski film – mówi Jolanta Wiśniewska z Miejskiego Centrum Kultury.
Wcześniej, w godzinę 'W’, czyli godzinę wybuchu powstania w Ostrowcu zabrzmią syreny. Wtedy na Rynku z inicjatywy stowarzyszenia 'Ostrowieccy Patrioci’ ułożony zostanie Żywy Znak Polski Walczącej. Jego formowanie rozpocznie się godzinę wcześniej, czyli o 16.

 

/mag/

Podziel się

Ważne wydarzenia