Czy w Ostrowcu pojawią się budki lęgowe dla jerzyków?

źródło zdjęcia: Fotolia

Jerzyki, ptaki które pomagają zwalczać plagę komarów w różnych zakątkach Polski być może znajdą przyjazny klimat w Ostrowcu.


– Złożyłem stosowną interpelację, aby na budynkach gminnych pojawiły się budki lęgowe dla tych ptaków. Przypomnę, że jerzyki potrafią zjeść do 20 tysięcy komarów dziennie – mówi radny Karol Wójcik.
Podkreśla, że sprowadzenie większej liczby ptaków do Ostrowca to sposób ekologicznego działania, bo opryski wiążą się jednak z używaniem środków chemicznych.
Takie rozwiązania stosują już Starachowice. Prezydent Marek Materek tłumaczy, że zamówione w ubiegłym roku budki lęgowe zostały zawieszone wiosną tego roku. Część budek otrzymały także różne instytucje, by powiesić je na swoich obiektach.
Prezydent Materek zaznacza jednak, że to dopiero początek eksperymentu z jerzykami.
– Przy takiej skali wylęgania się komarów pomoc jerzyków obecnie jest raczej niezauważalna i to dotyczy praktycznie wszystkich miast w Polsce. Ani jerzyki, ani jaskółki, ani nietoperze nie dają sobie rady – twierdzi.
Dodaje, że liczy na to, iż liczba ptaków będzie rosła i że pojawi się więcej osób i instytucji zainteresowanych zamontowaniem na swoich budynkach budki dla jerzyków.  Podkreśla, że naturalnymi wrogami komarów są także jaskółki.
– Jaskółki mieszkają w budynku szpitala. Po termomodernizacji obawialiśmy się, że do nas nie wrócą, ale na szczęście postanowiły wrócić po remoncie do budynku – mówi.
Milena Gawąd z Referatu Zieleni Urzędu Miasta w Ostrowcu Świętokrzyskim zapewnia, że w Ostrowcu jerzyki dostaną nowe domy.
– W związku z tym, że na terenie miast podejmowane są działania takie jak termomodernizacje budynków, jerzyki tracą miejsca, w których mogą zakładać gniazda. Samorządy starają się rekompensować sytuację zakładaniem budek lęgowych. Gmina Ostrowiec również ma zamiar takie budki na terenie miasta zamontować – tłumaczy.
Nie wyklucza, że jeszcze w tym roku budki lęgowe pojawią się na budynkach gminnych.
Zaproszenie jerzyka, by zamieszkał w sąsiedztwie, nie jest proste. To ptaki, które bardzo związane są z budynkami, gdzie dotychczas bytowały. Większość zasiedla wysokie budowle, choć ptaki mogą gniazdować również np. w domach jednorodzinnych, o ile są odpowiednio wysokie (co najmniej dwa piętra).
Szanse na zasiedlenie budki można zwiększyć, wieszając kilka obok siebie (jerzyki chętnie gniazdują w koloniach) i poprzez odtwarzanie przy niej głosu tego gatunku. Wieszanie należy przeprowadzić na przełomie kwietnia i maja – wieszając wcześniej ryzykujemy, że naszą budkę zajmą szpaki, wróble lub mazurki.

/bart/

 

Podziel się

Ważne wydarzenia