Spadło zagrożenie pożarowe w lasach powiatu ostrowieckiego

żródło: pixabay.com

Zagrożenie pożarowe w lasach powiatu ostrowieckiego spadło – informuje Jacek Sobolak, rzecznik prasowy Nadleśnictwa Ostrowiec Świętokrzyski.

– Lipiec w tym roku powoduje, że sytuacja pogodowa jest bardzo dynamiczna i zmienia się z dnia na dzień. Jeszcze wczoraj było duże zagrożenie pożarowe a po dzisiejszych i nocnych opadach deszczu wilgotność ścioły w najbliższym punkcie pomiarowym, w Nadleśnictwie Starachowice wynosi 52 procent. Jest to praktycznie niepalna ściółka. W związku z tym mamy dziś pierwszy najniższy stopień zagrożenia pożarowego – mówi. Jak długo taki stan utrzyma się w naszym regionie…nie wiadomo. Jacek Sobolak podkreśla, że wszystko zależy od sytuacji pogodowej i opadów atmosferycznych.

Z mapy opublikowanej na stronie Instytutu Badawczego Leśnictwa wynika, że średni poziom zagrożenia pożarowego występuje teraz w kilku miejscach w kraju m.in. w Wielkopolsce i na Dolnym Śląsku, na przeważającym obszarze województwa podlaskiego oraz w centralnej i wschodniej części woj. lubelskiego, a także w północnej i południowej części woj. mazowieckiego.

Przypomnijmy, że prognoza zagrożenia pożarowego jest wykonywana w 60 strefach prognostycznych w kraju, na podstawie pomiarów wilgotności ściółki, wilgotności względnej powietrza oraz opadów. Pomiary prowadzone są dwa razy dziennie w kilku miejscach każdej ze stref.

/paw/

Podziel się

Ważne wydarzenia