Głosowanie korespondencyjne – o czym pamiętać, by głos był ważny

Tylko do jutra wyborcy, którzy głosują korespondencyjnie mogą wrzucać pakiety wyborcze do skrzynek pocztowych. W Ostrowcu w taki sposób na prezydenta chce głosować ponad 320 osób. 72 osoby niepełnosprawne, którym pakiet doręczono do mieszkania zagłosowało od razu i pakiet oddało listonoszowi. Pozostali o jego terminowe dostarczenie zadbać muszą sami. Mają kilka możliwości.

– Zgodnie z instrukcją, przygotowany pakiet można wrzucić do każdej, czerwonej skrzynki pocztowej na terenie miasta do jutra, czyli do piątku do północy. Ten pakiet można też dostarczyć do urzędu miasta i wówczas upoważniony pracownik ten pakiet odbierze, wystawiając oczywiście pokwitowanie odbioru pakietu – tłumaczy Anna Niedbała, sekretarz miasta. Przypomina, że urząd w piątek jest czynny do godz. 15.30 i tylko do tej godziny można przynosić tam pakiety wyborcze.
Pakiety można także dostarczyć osobiście lub przez inną osobę do lokalu wyborczego w dniu wyborów. Najważniejsze jest, żeby takiego pakietu nie wrzucić do urny. – Jeśli taki pakiet zostanie wrzucony do urny wyborczej, zostanie on przez obwodową komisję wyborczą potraktowany jako głos nieważny.  Osoba, która pakiet wyborczy chce dostarczyć w dzień wyborów do lokalu wyborczego, musi udać się do komisji wyborczej, która musi ten pakiet otworzyć i sprawdzić, czy pakiet zawiera podpisane oświadczenie, czy ta osoba, która podpisała oświadczenie znajduje się w spisie wyborców i wówczas zaklejoną kopertę z kartą do głosowania wrzuca do urny – tłumaczy Anna Niedbała.
Aby głos był ważny sam pakiet wyborczy również trzeba poprawnie przygotować. Już samo niezaklejenie koperty na kartę do głosowania spowoduje nieważność głosu.
Pakiet, oprócz karty do głosowania, koperty na tę kartę, oświadczenia o osobistym i tajnym oddaniu głosu, a także koperty zwrotnej – już zaadresowanej do właściwej wyborcy obwodowej komisji wyborczej – zawiera też szczegółową instrukcję postępowania. – Po zapoznaniu się z instrukcją należy wypełnić kartę do głosowania, zaznaczając jeden znak 'X” przy wybranym nazwisku kandydata. Tę kartę wyborczą należy następnie złożyć i umieścić w kopercie na kartę do głosowania i ją zakleić.  Kopertę z kartą do głosowania należy włożyć do większej koperty, która jest zaadresowana na konkretną obwodową komisje wyborczą. Trzeba w niej umieścić także oświadczenie, które należy podpisać – wyjaśnia sekretarz miasta. – Niepodpisanie świadczenia bądź niezałączenie go do pakietu również spowoduje nieważność głosu – podkreśla.

/mag/

Podziel się

Ważne wydarzenia