Coraz więcej ślubów w Ostrowcu. W USC zaczyna brakować terminów

Pandemia koronawirusa i wprowadzony zakaz zgromadzeń uderzył w pary planujące w tym roku zawarcie małżeństwa. Większość uroczystości przypadających na początek wiosny i lata było odwoływanych i przekładanych na inny termin. W Urzędzie Stanu Cywilnego w Ostrowcu odbyło się w czasie największych restrykcji tylko kilka ślubów.

– To były sporadyczne przypadki. Podczas takich ślubów były w sali tylko cztery osoby, a rodzina czekała na nowożeńców w samochodach na parkingu. Pamiętam ślub, kiedy Młodzi mieli na sobie piękne uśmiech w formie aplikacji na maseczkach – mówi Beata Duda, naczelnik Wydziału Spraw Obywatelskich i kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Ostrowcu.
Takich uroczystościom nie towarzyszyły później, bo nie mogły, zabawy weselne . Od kiedy rząd zezwolił na ich organizację z udziałem nawet 150 osób, kalendarz Urzędu Stanu Cywilnego w Ostrowcu znów się wypełnił. – W tej chwili zaczyna nam brakować terminów. Mieliśmy na początku roku ustalony harmonogram, w którym na śluby przewidziane były tylko niektóre soboty, teraz ceremonie prowadzimy także w inne i mamy nawet sześć ślubów w soboty, a także pojedyncze na tygodniu – dodaje Beata Duda, zaznaczając, że na sierpień wolnych terminów już właściwie nie ma. Cały czas spływają też nowe zapewnienia o zawarciu w ciągu pół roku małżeństwa, w tym również w formie ślubu konkordatowego w kościele.
Jak mówi naczelnik Duda, ten rok pod względem liczby udzielonych w USC ślubów może nie być gorszy od poprzedniego, gdy odbyło się ich około 250. Mimo, że ceremonia w urzędzie nadal podlega ograniczeniom. W sali może przebywać do 10 osób, goście muszą zachowywać bezpieczne odległości między sobą. Nie ma żywej muzyki i toastu z szampanem w kieliszkach po ceremonii. – Nie ma bowiem żadnych wytycznych rządu ani Głównego Inspektora Sanitarnego dotyczących ślubów w urzędach – mówi kierownik USC. –  Wytyczne są dla kościołów i dzwoniłam nawet do sanepidu, żeby zapytać o wytyczne dla USC, ale takich nie ma. Ponieważ więc USC jest urzędem te rygory stosujemy także podczas ślubów – wyjaśnia.

/mag/

Podziel się

Ważne wydarzenia