Kolejne tony niebezpiecznego azbestu z gminy trafi do utylizacji

żródło: pixabay.com

Kolejne tony niebezpiecznego azbestu z gminy Waśniów trafi do utylizacji. W tym roku, w ramach gminnego programu usuwania materiałów zawierających azbest zebranych zostanie 120 ton.

Wójt Krzysztof Gajewski podkreśla, że osoby, które będą chciały wymienić poszycie dachu mogą liczyć na bezpłatne wywiezienie i zutylizowanie tego rakotwórczego materiału. A takich zabudowań na terenie gminy jest sporo. – Są to budynki mieszkalne, gospodarcze, obory a także liczne pomieszczenia składowe. W tamtych czasach azbest, kolokwialnie mówiąc eternit był jedynym materiałem wykorzystywanym przy pokryciu dachów. To był eternit mały i falisty gruby. Materiał ten był tani, dawał bardzo szybką możliwość pokrycia tych wszystkich budynków. Teraz uczestniczymy w projekcie i chcemy jak najszybciej usunąć go z naszej gminy – mówi i dodaje, że 'azbestowy problem’ w gminie to poważna sprawa, bo Waśniów musi usunąć ponad 7 tysięcy ton tego niebezpiecznego materiału.
Na utylizację azbestu gmina ma 35 tysięcy złotych przekazanych przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska. Wójt Gajewski podkreśla, że tegoroczny limit planują wykorzystać najpóźniej do września tego roku.

/paw/

Podziel się

Ważne wydarzenia