Nowe wnioski o zwolnienie z opłacania składek i postojowe

W serwisie PUE ZUS dostępne są nowe wersje wniosków o świadczenie postojowe dla osób prowadzących działalność gospodarczą oraz o zwolnienie z obowiązku opłacania należności z tytułu składek. Nowa odsłona tarczy uprawnia do świadczenia postojowego przedsiębiorców, którzy rozpoczęli prowadzenie działalności przed 1 kwietnia br.

– Ma to duże znaczenie, bo mamy mnóstwo firm, które rozpoczęły prowadzenie swojej działalności w marcu. Pracowały dwa tygodnie i musiały przestać funkcjonować, ale do tej pory nie mogły z tej formy wsparcia skorzystać. Teraz wchodzą na stronę, wypełniają wniosek i automatycznie go wysyłają – podkreśla Paweł Szkalej, rzecznik prasowy ZUS województwa świętokrzyskiego. Pozostałe warunki pozostają bez zmian, przedsiębiorcy nadal muszą wykazać 15-proc. spadek przychodu.

Najnowsze przepisy zakładają również zwolnienie ze składek dla firm, których przychód przekroczył limit 15 681 zł. – Uwzględnione zostały nowe grupy osób, które mogą się ubiegać o to zwolnienie. Dzięki temu więcej przedsiębiorców skorzysta z tego wsparcia. Pamiętajmy, że są przedsiębiorcy, którzy mają przychody przekraczające wspomniany limit, ale gdy zapłacą wszystkie swoje zobowiązania, to na rękę zostanie im mniej pieniędzy. Jeżeli więc przychód jest duży, ale dochód nie przekracza limitu 7 tysięcy złotych, to przedsiębiorcy mogą taki wniosek składać – wyjaśnia Paweł Szkalej.

Co ważne ze zwolnienia będą mogli skorzystać także przedsiębiorcy, którzy korzystają z tzw. ulgi na start. Zwolnieniu dla tych grup podlegają składki za kwiecień i maj – nawet, jeśli zostały opłacone.

Rzecznik świętokrzyskiego oddziału ZUS zachęca, aby we wniosku podawać swoje aktualne dane kontaktowe. – W razie wątpliwości nasz pracownik skontaktuje się z wnioskodawcą e-mailem lub telefonicznie. Wyjaśnimy, co należy zrobić, aby uzupełnić lub skorygować wniosek – mówi Paweł Szkalej.

Przypomnijmy, że do tej pory w województwie świętokrzyskim złożono prawie 44 i pół tysiąca wniosków o zwolnienie z opłacania składek i prawie 20 tysięcy o świadczenie postojowe.

/paw/

Podziel się

Ważne wydarzenia