Bezrobocie w powiecie ostrowieckim wzrosło

żródło: pixabay.com

Z danych Powiatowego Urzędu Pracy w Ostrowcu wynika, że w ciągu ostatniego miesiąca o 141 osób wzrosła liczba bezrobotnych w naszym regionie.

Bez pracy pod koniec kwietnia tego roku było 4095 osób – informuje Małgorzata Stafijowska, dyrektor ostrowieckiego pośredniaka. 855 zarejestrowanych w urzędzie osób pobiera zasiłek dla bezrobotnych, co stanowi 20,87 procent wszystkich zatrudnionych. – Nie jest to jakiś duży wzrost, biorąc pod uwagę sytuację pandemii koronawirusa w naszym kraju. Większość naszych mikro- i średnich przedsiębiorstw nadal utrzymuje swój stan zatrudnienia. Liczy na wsparcie ustawy covidowej, która służy utrzymaniu zatrudnienia. Nadal nie mamy zwolnień grupowych – mówi Małgorzta Stafijowska i na potwierdzenie swoich słów dodaje, że mikro-przedsiębiorcy składali wnioski na wypłatę pożyczek, aby utrzymać ponad 1800 stanowisk pracy.

Ponadto w kwietniu pracodawcy zgłosili do pośredniaka 76 wolnych miejsc pracy – co, jak podkreśla dyrektor Stafijowska, świadczy o tym, że pracodawcy wracają na rynek pracy. – Taka duża liczba ofert spłynęła przede wszystkim ze starachowickiej firmy, która potrzebuje osób związanych z przetwórstwem mięsnym. Mamy także propozycje pracy dla diagnostów medycznych, laborantów, spawaczy. Mamy opiekunów medycznych, brukarzy, pracowników tartaku.

Stopa bezrobocia na koniec marca w naszym powiecie w porównaniu do ubiegłego roku zmalała o 1,1 pkt. procentowego – z poziomu 11,8 proc. do 10,7 proc. Natomiast jeśli chodzi o liczbę osób bezrobotnych w kwietniu 2019 roku, to była ona wyższa o 21 osób niż w kwietniu tego roku.

/paw/

Ważne wydarzenia