Od 8 miesięcy czekamy na rozstrzygnięcie przetargu na budowę obwodnicy Ostrowca

źródło zdjęcia: Pixabay

Tylko 2 z 6 firm, które wzięły udział w drugim przetargu na wybudowanie obwodnicy Ostrowca Świętokrzyskiego w ciągu drogi krajowej nr 9 postanowiło do końca tego miesiąca przedłużyć termin związania ofertą. Termin ten wydłużany jest już po raz drugi.

Pod koniec lutego – do końca kwietnia zgodziły się na to trzy firmy. Chodzi o odcinek od węzła Brezelia na skrzyżowaniu z drogą wojewódzką nr 755, a zakończony na ul. Opatowskiej w ciągu istniejącej drogi krajowej nr 9, będącej wylotem z Ostrowca w kierunku Opatowa i Rzeszowa.
– Postępowanie jest w toku – kolejny raz powtarza Małgorzata Pawelec, rzeczniczka prasowa Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Kielcach, a przetarg jest nierozstrzygnięty już od 8 miesięcy.
– Wydaje mi się, że ta obwodnica nie powstanie w ciągu najbliższych trzech lat. Od lat czekamy na ten odcinek, który w znacznym stopniu odciążyłby ruch. Te „kawałki” obwodnicy, które już mamy, nie do końca spełniają swoje zadanie. Procedura ta trwa zdecydowanie za długo – komentuje Marzena Dębniak, starosta powiatu ostrowieckiego. Zdaniem starosty Dębniak sytuacja już dawno powinna zostać w rozwiązana.
– Decyzję lepszą czy gorszą zawsze trzeba podjąć. Albo dokładamy do inwestycji, albo organizujemy nowy przetarg. Starostwo Powiatowe nigdy nie czeka tylu miesięcy, bo oczywiście my też unieważniamy przetargi, ale wtedy je powtarzamy i albo dokładamy pieniądze, albo odchodzimy od inwestycji – wyjaśnia.
Najniższa oferta złożona we wrześniu przez firmę Fabe Polska opiewa na kwotę o 5 milionów wyższą niż zakładał budżet inwestycji.
Przypomnijmy, że na początku lutego senator Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Rusiecki zapewniał, że przetarg zostanie rozstrzygnięty do końca miesiąca, a on sam jest w ciągłym kontakcie z Generalną Dyrekcją oraz ministrem infrastruktury. Pod koniec lutego zmienił zdanie i twierdził, że 'parlamentarzyści nie mogą swoimi działaniami wpływać na procedury GDDKiA’. W czwartek próbowaliśmy ponownie zapytać senatora Rusieckiego o jego działania na rzecz obwodnicy Ostrowca. Nie chciał odpowiadać na te pytania. Twierdził, że temu poświęci osobną konferencję prasową.

/bart/

Podziel się

Ważne wydarzenia