Tarcza antykryzysowa -więcej osób i firm skorzysta ze wsparcia

żródło: pixabay.com

Świadczenie postojowe bez progu uwzględniania przychodu dla samozatrudnionych, możliwość ponownej wypłaty tego świadczenia oraz zwolnienie z opłacania 50 proc. składek dla firm zgłaszających od 10 do 49 osób – to najważniejsze zmiany wprowadzone w ramach tzw. tarczy antykryzysowej. Świadczenie postojowe wypłacane będzie jednak pod warunkiem braku poprawy sytuacji materialnej wykazanej we wcześniejszym wniosku.

– Przy świadczeniu postojowym osoba będzie mogła uzyskać wsparcie i wypłatę tego świadczenia przez maksymalnie 3 miesiące. Z tego świadczenia mogą skorzystać także zleceniobiorcy, którzy zawarli umowę w lutym lub w marcu. Wcześniej obowiązywał warunek zawarcia umowy przed 1 lutego – mówi Paweł Szkalej, rzecznik prasowy świętokrzyskiego oddziału ZUS i dodaje, że istotną zmianą jest także możliwość zwolnienia z opłacania składek ZUS dla tych przedsiębiorców, którzy w ostatnim czasie otworzyli swój biznes. – Chodzi o osoby, które rozpoczęły działalność w okresie po 1 lutego a przed 1 kwietnia tego roku. Dotychczas ulga nie obejmowała firm, które rozpoczęły działalność w lutym czy marcu – tłumaczy rzecznik Szkalej.

Warto dodać, że osoby, które zapłaciły składki ZUS za marzec pomimo nie przekroczenia limitu, mogą ubiegać się o ich zwrot. Nie będzie także naliczania odsetek za zwłokę przy opłacaniu składek. Rozwiązanie to będzie przeznaczone dla osób, które mają trudności w terminowym opłaceniu składek z powodu sytuacji wywołanej przez pandemię. Ulga ta będzie dotyczyła wszystkich płatników – nie ma znaczenia wielkość przedsiębiorstwa. Rzecznik prasowy świętokrzyskiego oddziału ZUS zachęca, by wnioski o pomoc w ramach tarczy antykryzysowej składać elektronicznie, bo zmniejsza się ryzyko popełnienia błędu i tym samym przyspiesza realizację sprawy.

/paw/

Podziel się

Ważne wydarzenia