ZUS: Blisko 29 tysięcy wniosków w ramach tzw. tarczy antykryzysowej

Blisko 29 tysięcy wniosków od początku kwietnia wpłynęło do świętokrzyskiego oddziału ZUS w ramach tzw. tarczy antykryzysowej. Przedsiębiorcy mogą skorzystać ze zwolnienia z opłacania składek, odroczyć termin ich zapłaty, a także rozłożyć je na raty. Właściciele firm mogą również wnioskować o świadczenie postojowe.

Jak informuje Paweł Szkalej, rzecznik prasowy świętokrzyskiego oddziału ZUS, w samym Ostrowcu przedsiębiorcy wysłali ponad tysiąc takich wniosków, najwięcej, bo 755 dotyczy zwolnienia z obowiązku opłacania składek. – Jest to najpopularniejsza ulga z jakiej chcą korzystać przedsiębiorcy. Mamy bardzo duże zainteresowanie, nie tylko w powiecie ostrowieckim, ale także opatowskim, starachowickim czy skarżyskim – mówi.

Ponad 240 złożonych wniosków dotyczy świadczenia postojowego dla osób prowadzących działalność gospodarczą, czyli jednorazowego wsparcia w wysokości 2 080 zł albo 1 300 zł, które ma zrekompensować utratę przychodów w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.
Wnioski można składać na kilka sposobów – drogą elektroniczną przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS, pocztą lub osobiście w placówce ZUS, wrzucając dokumenty do specjalnie przygotowanej w oddziałach skrzynki. Paweł Szkalej zachęca jednak, by wypełniać wnioski drogą elektroniczną. – Poprzez PUE każda osoba posiadająca konto i wypełniająca wniosek ma łatwiej – system jej podpowiada i uzupełnia niektóre pola. Jeśli źle uzupełnimy dane pole, system wskaże błąd. Po drugie, dane dotyczące firmy są automatycznie zaczytywane z systemu, dlatego każda osoba składająca w ten sposób wniosek, połowę dokumentacji ma wypełnioną w formie on-line – wyjaśnia rzecznik.

Warto dodać, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie będzie wszczynał postępowań egzekucyjnych za marzec, kwiecień i maj wobec przedsiębiorców, którzy są uprawnieni do zwolnienia ze składek. W związku z tym przedsiębiorcy prowadzący firmy nie muszą się śpieszyć ze złożeniem wniosku. Mają na to czas do 30 czerwca.

/paw/

Podziel się

Ważne wydarzenia