Nie żyje Waldemar Marek Paluch, były starosta ostrowiecki, wcześniej wiceprezydent miasta

facebook/powiat ostrowiecki

Nie żyje Waldemar Marek Paluch, były starosta ostrowiecki, wcześniej wiceprezydent miasta, twórca stowarzyszenia Twój Ostrowiecki Samorząd. Zmarł w nocy przed Niedzielą Wielkanocną. Miał 77 lat.
Wspominają go przyjaciele i samorządowcy, którzy przez lata z nim współpracowali.
– Marka, jak mówili o nim najbliżsi współpracownicy i przyjaciele, znam od ponad 40 lat – mówi Zdzisław Kałamaga, który będąc prezydentem Ostrowca w latach 1994-1998 zaprosił Waldemara Marka Palucha do współpracy, jako wiceprezydenta. Wcześniej współpracował z nim w Hucie Ostrowiec, gdy sam był asystentem dyrektora naczelnego, a Waldemar Marek Paluch dyrektorem ekonomicznym. – To były czasy niezwykle trudnych rozmów i decyzji – wspomina. – W każdej z tych decyzji była zawsze rozwaga, głęboki namysł. W sytuacjach bardzo trudnych, a mieliśmy ich bardzo wiele, zawsze był osobą, która z jednej strony uspokajała sytuację, z drugiej mobilizowała nas do działań, które wydawały się wręcz niemożliwe. Marka Palucha będzie mi bardzo brakowało także z tego powodu, że spotykaliśmy się także prywatnie. Zawsze był zatroskany losem moich dzieci, był zatroskany losem swoich wnuków i moich wnucząt. Także z innymi tworzyliśmy taką dużą rodzinę, wielkie grono przyjaciół i dziś nikt z nas nie wyobraża sobie, że  Marka nie będzie przy okazji świąt rodzinnych, imienin, urodzin. Wielka szkoda, że nie będziemy mogli go pożegnać na cmentarzu z uwagi na sytuację z epidemią, ale proszę wszystkich, którzy mają w życzliwej pamięci Marka, żeby równie życzliwie go pożegnali, przynajmniej symbolicznie – mówi Zdzisław Kałamaga.

– Marek Paluch był samorządowcem z krwi i kości, który odcisnął w historii Ostrowca trwały ślad – mówi Marzena Dębniak, starosta ostrowiecki, a wcześniej sekretarz miasta. – Ja go pamiętam z dwóch cech. Po pierwsze był otwarty na potrzeby drugiego człowieka, a po drugie był bardzo konsekwentny.  Był konsekwentny w swoich poglądach, był konsekwentny w działaniu. Nie był człowiekiem, który podejmował pochopne decyzje, nie działał pod wpływem chwili,  czy żeby się komuś przypodobać. Był konsekwentny i bardzo wyważony – wspomina starosta Dębniak.

Współpracę z Waldemarem Markiem Paluchem, gdy pełnił urząd starosty ostrowieckiego w latach 2001-2010, a przez kolejną kadencję funkcję członka zarządu, bardzo dobrze ocenia Jerzy Murzyn, wójt Bodzechowa. – Na pewno był bardzo charyzmatycznym człowiekiem. Jeśli udało się go namówić na jakieś przedsięwzięcie, jakiś program, to był później całkowicie zaangażowany. Dla niego dane słowo było bardzo ważne – mówi.

Ostatnie pożegnanie Waldemara Marka Palucha odbędzie się w piątek – z powodu epidemii tylko w gronie najbliższej rodziny. Symboliczna, bo wirtualna księga kondolencyjna została utworzona się na facebooku powiatu ostrowieckiego.

/mag/

Podziel się

Ważne wydarzenia