Komputery od naszych słuchaczy już w drodze do uczniów

Akcja Radia Ostrowiec 'Komputer dla ucznia”

Nasi Słuchacze wciąż pokazują, że można na nich liczyć. W ciągu kilkunastu dni akcji Radia Ostrowiec 'Komputer dla ucznia’ odebraliśmy dziesiątki telefonów z informacjami, że mają w swoich domach starszy, ale działający sprzęt i chcą go przekazać dzieciom, które go nie mają wcale, albo muszą się dzielić jednym komputerem z licznym rodzeństwem. A w związku z koronawirusem uczyć się mogą tylko zdalnie. Mieszkańcy powiatu przekazywali nam kompletne zestawy, laptopy, same monitory lub komputery i dodatkowy sprzęt – jak myszki, klawiatury, słuchawki, głośniki, kamerki internetowe, drukarki, a nawet tablety. Wszystko, co udało się zgromadzić kompletował i wciąż kompletuje Paweł Wyrębkiewicz, zastępca redaktora naczelnego Radia Ostrowiec i informatyk. – Udało się skompletować łącznie 17 jednostek komputerowych z monitorami, kamerami, całym osprzętem. Było też kilka drukarek. Większa część sprzętu, jaką otrzymaliśmy, była sprawna, niektóre nawet z nowszym systemem. Do tego laptopy, tablety. To wszystko udało się zresetować do ustawień fabrycznych, wyczyścić wszystkie dane i podać dalej – mówi Paweł Wyrębkiewicz.

Pierwsze zestawy odebrali dziś przedstawiciele samorządów Bodzechowa i Waśniowa. Na razie przekazaliśmy gminom po 3 komputery z monitorami i osprzętem oraz po 3 tablety, które otrzymaliśmy od naszego partnera, firmy Delko-Otto z Ostrowca. Komputery już jutro trafią do uczniów. – Dziękuję wszystkim, którzy odpowiedzieli na hasło 'Komputer dla ucznia”, które zorganizowało Radio Ostrowiec. Ten sprzęt przekażemy uczniom, którzy w ogóle nie posiadają takiego komputera. My spróbujemy załączyć do tego internet, żeby dzieci mogły z nich korzystać od zaraz – mówi Krzysztof Gajewski, wójt Waśniowa. Wyjaśnia, że w zdobyciu dokładnych informacji o potrzebach uczniów pomogli dyrektorzy szkół i nauczyciele. Kilka dodatkowych zestawów skompletowali sami, dzięki pomocy pracowników urzędu i także przekażą je dzieciom na własność.
Komputery naszych słuchaczy trafiły już także do gminy Bodzechów. – W historii naszego narodu zawsze tak było, że w trudnych sytuacjach potrafiliśmy się wznieść na wyżyny – mówi – dziękując – wójt Jerzy Murzyn. Także w Bodzechowie udało się wygospodarować dodatkowe jednostki, wycofane już z użycia w urzędzie czy szkołach lub przekazane przez urzędników, dzięki czemu pomoc otrzyma większa liczba dzieci. A dodając do tego komputery zakupione przez samorządy ze środków unijnych w ramach programu Polska Cyfrowa, problem wykluczenia wśród młodzieży uda się rozwiązać w całości. W Bodzechowie, dla przykładu, dzięki pozyskanym funduszom nowe komputery trafią do około 30 rodzin. Podobnie w Waśniowie. Będzie to jednak sprzęt użyczony uczniom na czas roku szkolnego i pozostanie własnością szkoły.
Jednostki, które skompletowaliśmy, a które przekazali nasi słuchacze trafią także do dzieci z gminy Ćmielów i Kunów.

/mag/

Podziel się

Ważne wydarzenia