Pieniądze dla szpitala z samorządów województwa, miasta i powiatu

1 milion 100 tysięcy złotych otrzymał szpital powiatowy w Ostrowcu z samorządu województwa świętokrzyskiego. Pieniądze pochodzą z regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego, a mają zostać przeznaczone na środki ochrony osobistej dla personelu medycznego – kombinezony, przyłbice, rękawiczki ochronne, a także na środki dezynfekcyjne. Przypomnijmy, że powiat ostrowiecki wnioskował o 2 mln. zł.

Taką samą kwotę otrzymały szpitale powiatowe w Opatowie, Starachowicach, Staszowie, Końskich, Włoszczowie i Sandomierzu. Pozostałe placówki powiatowe dostaną poniżej miliona zł. W sumie wsparcie samorządu wojewódzkiego dotyczy 15 placówek medycznych.

A w najbliższy poniedziałek odbędzie się nadzwyczajna sesja ostrowieckiej Rady Miasta, by przegłosować projekt uchwały o wsparciu finansowym dla ostrowieckiego szpitala. Jak wyjaśniał wczoraj na konferencji prasowej prezydent Jarosław Górczyński – to inicjatywa starosty Marzeny Dębniak. – Chcemy zaproponować pomoc, przekazać pieniądze dla szpitala, aby szpital mógł kupić nowe łóżka na cały oddział wewnętrzny i na to przeznaczamy 200 tysięcy złotych. 70 tysięcy przekazujemy na wyposażenie w sprzęt oddziału chirurgii-ortopedii i 30 tysięcy na zaspokojenie najpilniejszych potrzeb związanych z bieżącym funkcjonowaniem szpitala – wyjaśnia. Sesja – ze względów bezpieczeństwa – odbędzie w większych pomieszczeniach Ostrowickiego Browaru Kultury i oczywiście będzie transmitowana.

We wtorek w trybie nadzwyczajnym na sesji spotkają się także radni powiatowi.
Samorząd chce przekazać kolejną transzę pieniędzy dla szpitala w ramach pokrycia jego straty za 2018 rok. – Będziemy chcieli przekazać jak najszybciej kolejną transzę straty za 2018 rok w wysokości 5 milionów złotych. Przypomnę, że szpital w 2018 roku wygenerował stratę w wysokości 16,5 miliona złotych. Tę stratę pokryć miał samorząd w kwocie 14 milionów. W tamtym roku przeznaczyliśmy 3 miliony – mówi Marzena Dębniak, starosta ostrowiecki. Podkreśla, że z takim krokiem mogliby się wstrzymać po wyroku Trybunały Konstytucyjnego z listopada 2019 roku, który uznał, że to NFZ, a nie samorządy ma płacić na szpitale, a więc pokrywać ich ewentualne zadłużenie. Niekonstytucyjne przepisy rząd ma naprawić, ale zarząd powiatu czekać na to nie chce. – Moglibyśmy nie pokrywać tej straty, zwłaszcza, że powiat ma wiele innych pilnych zadań, ale dla nas szpital jest priorytetem i zrobimy wszystko, żeby pieniądze trafiały do szpitala – dodaje.
Mówi tez, że zabezpieczenie takiej sumy w samorządzie, który dysponuje w większości znaczonymi funduszami, było możliwe dzięki dyscyplinie finansowej w ubiegłym roku i podjętym działaniom naprawczym.

Dziś w Kunowie zebrała się także Rada Miasta i Gminy Kunów. Podczas nadzwyczajnej sesji radni zdecydowali o przekazaniu 20 tysięcy złotych na ostrowiecką lecznicę.

/mag, joge/

Ważne wydarzenia