Krew potrzebna zawsze – mówią pracownicy centrum krwiodawstwa

żródło: pixabay.com

Z powodu epidemii koronawirusa większość zaplanowanych w szpitalach zabiegach zostało odwołanych. Jednak tysiące pacjentów po wypadkach, przeszczepach i z chorobami nowotworowymi musi być leczonych.

Do tego potrzeba krwi, a jak alarmują stacje krwiodawstwa tej zaczyna dramatycznie brakować. Jak mówi doktor Zdzisława Sitarz-Żelazna, zastępca dyrektora ds. medycznych Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielcach, aktualny stan zapasów krwi w naszym regionie jest wystarczający ale to z każdą chwilą może się zmienić. Ponadto zawsze jest zapotrzebowanie na krew z ujemnym czynnikiem RH. Krew można oddawać normalnie choć w związku z epidemią koronawirusa w punktach krwiodawstwa zostały wprowadzone specjalne procedury. – W ostatnich dniach, po uprzednikm dużym spadku wielu dawców odpowiedziało na nasz apel. Stan zapasów nie jest mały, można śmiało powiedzieć, że jest wystarczający. Wiadomo, że możliwość oddawania krwi w najbliższych dniach może być niższa.

W związku z tym wszyscy, którzy są zdrowi mogą oddawać krew. Przypomnę, że wykluczone są osoby, które w ciągu ostatnich 2 tygodni przebywały za granicą, miały kontakt z osobami zarażonymi, mają objawy infekcji dróg oddechowych lub temperaturę powyżej 37 stopni Celsjusza – mówi doktor Sitarz – Żelazna. I dodaje, że wszyscy, którzy chcą oddać krew zaraz po wejściu do punktu krwiodawstwa muszą przejść wstępną selekcję i zdezynfekować ręce specjalnym płynem. – Zarówno personel, jak i dawcy mają sprawdzaną temperaturę. Staramy się wprowadzić dodatkowe środki ochrony związane z zaistniałą sytuacją, poza tym, które obowiązują od zawsze w krwiodawstwie. Osoba przeprowadzająca wstępny wywiad, wyposażona jest w maseczkę, rękawiczki i przyłbice.

Warto dodać, że z powodu trwającej epidemii zamknięto niektóre punkty krwiodawstwa. Przykładem są oddziały w Ostrowcu, Starachowicach i Busku. Jak tłumaczy Zdzisława Sitarz-Żelazna, w naszym województwie działają tylko 3 punkty krwiodawstwa – wojewódzki w Kielcach oraz dwa oddziały terenowe – w Sandomierzu i Skarżysku- Kamiennej.

Stacja krwiodawstwa przygotowana jest także na sytuacje nadzwyczajne. Dysponuje specjalnym ambulansem do pobierania krwi, który w każdej chwili może wyruszyć z teren, by umożliwić mieszkańcom województwa oddanie krwi w miejscu zamieszkania.

/paw/

Podziel się

Ważne wydarzenia