Zaoczne orzekanie o niepełnosprawności

żródło: portal-sow.pfron.org.pl

Pomimo ograniczonej pracy Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Ostrowcu osoby posiadające wypełnione papierowe wnioski bądź ubiegające się np. o ustalenie stopnia niepełnosprawności mogą całą dokumentację wrzucić do urny, która stoi przed budynkiem przy Świętokrzyskiej.

Jak podkreśla Barbara Cudzik, dyrektor tej placówki, ważne, aby całość była zapakowana w kopertę, a złożona korespondencja jest codziennie odbierana i przekazywana do dalszej realizacji. Od dziś rusza także zaoczna procedura orzekania o niepełnosprawności. Oznacza to, że nie będzie tzw. komisji lekarskiej z udziałem pacjenta.
– Lekarz w oparciu o dokumentację medyczną będzie orzekał o niepełnosprawności. Będzie to dotyczyło tych osób, u których orzeczenie było czasowe czyli tzw. kontynuacja a także u osób, u których lekarz już na wniosku oznaczył, że osoba jest leżąca – tłumaczy dyrektor PCPR w Ostrowcu i dodaje, że zależy im na tym, by osoby pracujące nie bały się o swoje zatrudnienie. – Mając na uwadze orzeczenia czasowe u osób aktywnych zawodowo, będziemy też takie wnioski rozpatrywać. W tym przypadku orzeczenie jest pewną legitymacją do dalszego zatrudnienia – mówi.

Dyrektor Cudzik zapewnia, że to zadanie będzie realizowane na bieżąco. Zwraca jednak uwagę, by starannie przekazywać dokumentację medyczną, bo jeśli będzie ona niewystarczająca, to lekarz orzecznik nie będzie mógł podjąć decyzji i wniosek będzie czekał na rozpatrzenie. Dodaje, że wszystkie decyzje będą wysyłane pocztą ze zwrotnym poświadczeniem odbioru na wskazany przez wnioskodawcę adres.

Wszelkie dokumenty można również składać drogą pocztową na adres placówki przy Świętokrzyskiej 22.

/paw/

Podziel się

Ważne wydarzenia