Pacjenci bez ubezpieczenia mogą liczyć na diagnostykę w kierunku koronawirusa

żródło: pixabay.com

Osoby nieposiadające ubezpieczenia zdrowotnego, czyli osoby bezrobotne, nie związane żadną umową o prace będą miały wykonane badania potwierdzające zarażenie wirusem Covid-19.

– Zgodnie z ustawą z dnia 2 marca 2020 roku o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem koronawirusa, jak również innych chorób zakaźnych i wywołanych nimi sytuacji kryzysowych każda, nawet nieubezpieczona osoba, będzie bezpłatnie diagnozowana w przypadku podejrzenia zakażenia Covid-19 – tłumaczy Małgorzata Stafijowska, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Ostrowcu i dodaje, żeby powstrzymać się od bezpośredniej rejestracji w placówce, w celu uzyskania dostępu do ubezpieczenia zdrowotnego. Dyrektor ostrowieckiego PUP-u zachęca, aby wszelkie sprawy i wnioski realizować elektronicznie. – Osoby ubiegające się o nadanie statusu bezrobotnego lub poszukującego pracy mogą złożyć wniosek w postaci elektronicznej do wybranego urzędu pracy za pośrednictwem portalu praca.gov.pl – mówi.

Najczęstsze objawy, jakie się wiążą się nowym koronawirusem i wywoływaną przez niego chorobą, to gorączka, kaszel, duszności, bóle mięśni i zmęczenie. Przypomnijmy, że choroba zakaźna COVID-19 pojawiła się w grudniu w Wuhanie w środkowych Chinach. W Polsce zakażonych jest 125 osób, w tym 3 zmarły.

/paw/

Podziel się

Ważne wydarzenia