Północ województwa świętokrzyskiego się jednoczy

Dziesięć gmin północnej części województwa świętokrzyskiego podpisało dziś umowę o współpracy terytorialnej. Chodzi o Ostrowieci, Bodzechów, Waśniów, Pawłów, Starachowice, Wąchock, Skarżysko-Kamienną, Bliżyn, Stąporków i Końskie.

– Chcemy zainicjować tak zwany „Miejski obszar funkcjonalny” i mając na uwadze nową perspektywę unijną, chcemy aby w budżecie unijnym Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego była pula pieniędzy dedykowana naszym samorządom – mówi prezydent Ostrowca Jarosław Górczyński.
Gminy chcą w ten sposób wzmocnić potencjał inwestycyjny i gospodarczy północnej części regionu, a współpracując będą miały większe możliwości w pozyskiwaniu środków z Unii Europejskiej już w kolejnym rozdaniu przypadającym na lata 2021-2027.
Prezydent Górczyński dodaje też, że przyszła perspektywa przydziału środków unijnych może już nie być taka korzystna jak do tej pory. Samorządy spodziewają się finansowania inwestycji na poziomie maksymalnie 50-70 procent, a nie jak do tej pory nawet do 85 procent.
Podobnego zdania był prezydent Starachowic, Marek Materek, który jest także członkiem komitetu monitorującego wykorzystanie środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego.
– Najprawdopodobniej nie będzie możliwości składania tak zwanych „fiszek”. Nie będzie możliwości składania projektu bez gotowej dokumentacji technicznej, pozwoleń na budowę. Do tej pory podpisywaliśmy pre-umowy, dzięki którym mieliśmy więcej czasu na przygotowanie dokumentacji i uzyskanie niezbędnych pozwoleń, a samorządy nie musiały ponosić kosztów dopóki nie otrzymały gwarancji finansowania złożonego projektu. W tej chwili każdy samorząd będzie musiał „zaryzykować”, czyli jeżeli będzie chciał wykonać jakąś inwestycję przy wykorzystaniu środków unijnych, będzie musiał wcześniej wykonać te kroki ponosząc przy tym koszty, bez gwarancji ich zwrotu – wyjaśnia.
O wspólnym działaniu mówił także Krzysztof Obratański, burmistrz Końskich. – Łączy nas nie tylko geografia, ale i pewne tradycje przemysłowe, na co będziemy zwracać uwagę decydentom oceniającym nasze wspólne pomysły – podkreślał.
Samorządowcy nie chcą jeszcze mówić o konkretnych projektach, ponieważ wszelkie pomysły są dopiero na etapie zarysu.
Nie jest też wykluczone, że gminy będą wspólnie kupować prąd.
/bart/

Podziel się

Ważne wydarzenia