Powiatowy Inspektor Sanitarny o koronawirusie: Nie ma powodu do paniki

– W województwie świętokrzyskim obecnie nie ma osób hospitalizowanych z podejrzeniem zarażenia koronowirusem – uspokajała dziś na antenie Radia Ostrowiec Wioletta Adamczyk-Nowak, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Przypomniała jednak, że należy zachowywać odpowiednie środki ostrożności.
– Ponieważ wirus przenosi się drogą kropelkową, należy zachować podstawowe zasady higieny: często myć ręce wodą i mydłem, dezynfekować środkami na bazie alkoholu, unikać dotykania nieumytą ręką twarzy gdyż tam wirus głównie się namnaża. Podczas kichania i kaszlu zakrywać usta chusteczką jednorazową, którą należy natychmiast wyrzucić i umyć po niej ręce – wymienia.
Wioletta Adamczyk-Nowak podkreśliła, że bardzo ważne jest zachowywanie odpowiedniej odległości od osób wykazujących objawy zarażenia. Objawy zakażenia wirusem to kaszel, problemy z oddychaniem, wysoka gorączka, bóle mięśni i zmęczenie.
Tłumaczyła, że choroba groźna jest głównie dla osób w podeszłym wieku i cierpiących na przewlekłe choroby, mających obniżoną odporność.
Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Ostrowcu prowadzi obecnie akcję informacyjną w różnych jednostkach i instytucjach w powiecie ostrowieckim. Oprócz przekazywaniu zaleceń ministerstwa zdrowia prowadzą konsultacje i szkolenia jak reagować w sytuacjach podejrzenia zarażenia tym groźnym patogenem.
Przypomnijmy, że dziś rano minister zdrowia Łukasz Szumowski poinformował na konferencji prasowej o pierwszym potwierdzonym przypadku zarażenia wirusem COVID-19 w Polsce. Pacjent przebywa obecnie w szpitalu w Zielonej Górze w województwie lubuskim.
/bart/

Podziel się

Ważne wydarzenia