Samorządy wdrażają procedury dotyczące koronawirusa

Andrzej Jabłoński, wicestarosta powiatu ostrowieckiego uczestniczył wczoraj w spotkaniu z wojewodą świętokrzyskim oraz służbami zarządzania kryzysowego, które dotyczyło zagrożenia związanego z epidemią koronawirusa.

– Najważniejsza informacja jest taka, że wirusa w województwie świętokrzyskim nie ma, ale musimy być na niego przygotowani – tłumaczy starosta Jabłoński i dodaje, że pewne procedury muszą zacząć wdrażać jak najszybciej.
– Zasadniczą kwestią jest aktualizacja planów związanych z zarządzaniem kryzysowym. Jesteśmy zobowiązani do weryfikacji tych planów i dostosowaniem ich głównie w oparciu o wojewódzki plan działania na wypadek wystąpienia epidemii. W odniesieniu do naszego powiatu głównie chodzi o dostosowanie Zakładu Opieki Zdrowotnej w Ostrowcu do tego planu – mówi.
Jak już informowaliśmy w środę, szpital ostrowiecki ma wydzielone, wyizolowane miejsce w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym gotowe do przyjęcia chorych. Personel wyposażony jest w odpowiednią odzież ochronną, wytyczone zostały ścieżki transportu zarażonego tak, by miał on jak najbardziej ograniczony kontakt z innymi pacjentami.
Starostwo czeka teraz na ulotki z informacjami o koronawirusie, objawach zarażenia i ścieżką postępowania w przypadku zaobserwowania u siebie niepokojących objawów, które będzie kolportować wśród mieszkańców powiatu. Informacje takie zamieszczone zostaną także na stronach internetowych jednostek podległych pod samorząd powiatowy.
Starostwo Powiatowe zobowiązane jest także do przekazywania informacji do Urzędu Wojewódzkiego na temat planowanych imprez o charakterze masowym oraz gromadzących większą liczbę osób.
– W tej chwili dane dotyczące miesiąca marca zbieramy. Nie ma póki co przesłanek by takie imprezy odwoływać, ale musimy takie informacje udzielać – tłumaczy Andrzej Jabłoński.
Przypomnijmy, że na świecie wykrytych przypadków zarażenia koronawirusem jest już blisko 84 tysiące, a niemal 3 tysiące osób zmarło. W Polsce dotychczas nie stwierdzono przypadku, który potwierdzałby zakażenie koronawirusem.

/bart/

Podziel się

Ważne wydarzenia