Ostrowiecki szpital przygotowany na koronawirusa

Szpital w Ostrowcu zapewnia, że jest przygotowany na przyjęcie osób, u których można podejrzewać zakażenie koronawirusem. Jak się dowiedzieliśmy, personel lecznicy posiada wytyczne do sposobu postępowania z zarażonymi.

Doktor Adam Karolik, zastępca dyrektora ds. medycznych podkreśla jednak, że pacjent z objawami zarażenia koronawirusem powinien jak najszybciej trafić do szpitala z oddziałem zakaźnym. Najbliższa takie placówki znajdują się w Starachowicach i Kielcach.
– Chodzi o to, żeby droga pacjenta była jak najkrótsza i żeby miał jak najmniejszy kontakt z innymi pacjentami – mówi.
Jeżeli jednak zdarzy się sytuacja, że do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego zgłosi się pacjent z objawami zakażenia, czyli między innymi wysoką gorączką, kaszlem i dusznościami personel ma określone wytyczne, jak z taką osobą postępować.
– Taki pacjent zostanie skierowany do odizolowanych pomieszczeń, które na terenie SORu zostały już wyznaczone. Została wytyczona też osobna droga dla zakażonych wirusem, zajmie się nimi osobny personel- wyjaśnia doktor Karolik.
Następnie pacjent karetką zostanie przetransportowany do Starachowic lub Kielc. Ostrowiecki szpital jest także wyposażony w odpowiednią odzież ochronną do kontaktu z takim pacjentem. Jeżeli doszłoby do epidemii koronawirusa w Ostrowcu dziś szpital dostał pozwolenie z ministerstwa zdrowia na korzystanie z rezerw krajowych budżetu na zakup środków niezbędnych do walki z chorobą.
Doktor Karolik jest przekonany, że jest tylko kwestią czasu kiedy wirus dotrze do Polski.
– Najważniejsza jest rozwaga, częste mycie rąk, unikanie kontaktu z osobami przeziębionymi – apeluje.
Dodajmy, że szpital na niektórych oddziałach ograniczył odwiedziny chorych.
– Sugerujemy, by pacjentów odwiedzała tylko jedna zdrowa osoba, a także by do szpitala nie przychodziły dzieci – tłumaczy doktor Karolik.
Dotychczas na świecie jest już ponad 80 tysięcy potwierdzonych zakażeń koronawirusem, z jego powodu zmarło blisko 3 tysiące osób. W Polsce jeszcze nie ma potwierdzonego przypadku, ale do oddziałów zakaźnych trafia coraz więcej osób z podejrzeniem zarażenia.
Została uruchomiona też całodobowa infolinia Narodowego Funduszu Zdrowia o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem. Numer infolinii to 800-190-590.
/bart/

Podziel się

Ważne wydarzenia