Dron pomagał dziś ostrowieckiej drogówce

Dziś na alei Jana Pawła II i ulicy Polnej funkcjonariusze ostrowieckiej drogówki i policjanci z specjalnej grupy SPEED z Kielc pilnowali bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego. Podczas pracy otrzymali także 'wsparcie z powietrza’ w postaci drona, wyposażonego w kamerę.

– Policjanci sprawdzali dziś za pomocą drona, czy na przejściach dla pieszych przy tych dwóch ulicach nie dochodzi łamania przepisów drogowych – mówi Dominik Kowalski, naczelnik wydziału ostrowieckiej drogówki.

Patrolowanie ulic przy wsparciu drona odbywały się w Ostrowcu po raz pierwszy.

– Drony rejestrują na kamerze wszystkie wykroczenia, co ułatwia nam pracę, podczas egzekwowania kar dla tych kierowców, którzy nie stosują się do wyznaczonych przepisów. Same nagrania pomagają także w przesłaniu informacji o danym pojeździe.

Skuteczność wyłapywania kierowców, popełniających wykroczenia drogowe przy pomocy drona jest bardzo duża.
– Operatorzy drona przekazują informacje mobilnym patrolom, które dzięki szybkiej komunikacji prowadzi do szybszego zatrzymania osoby łamiącej zasady ruchu drogowego – dodaje naczelnik Kowalski.

Dzisiejsze działania miały charakter profilaktyczny, żaden z kierowców złapanych dziś nie otrzymał mandatu. W ramach ostrzeżenia policja prezentowała im nagrania z drona, które miały być przestrogą przed nierozważną jazdą. Funkcjonariusze przypominali także, że do częstych grzechów kierowców w stosunku do pieszych należy nieustąpienie im pierwszeństwa na przejściu oraz wyprzedzanie przed przejściem dla pieszych.
Za taki wyczyn grozić może przynajmniej 500 zł mandatu i nawet 10 punktów karnych.

/błaż/

Podziel się

Ważne wydarzenia