Od lutego obowiązuje Mały ZUS Plus

1 lutego weszły w życie nowe przepisy związane z opłacaniem przez przedsiębiorców składek społecznych, tzw. 'Mały ZUS Plus’.

– Jest to rozwiązanie dla najmniejszych firm, których roczny przychód za 2019 rok wyniesie nie więcej niż 120 tysięcy złotych – mówi Paweł Szkalej, rzecznik świętokrzyskiego oddziału ZUS. W całym kraju, do tej pory skorzystało ponad 170 tysięcy przedsiębiorców, w województwie świętokrzyskim było to prawie 4 tysiące osób, a w powiecie ostrowieckim blisko 10 procent, czyli prawie 400 przedsiębiorców skorzystało z Małego ZUS-u w 2019 roku – dodaje.

Aby móc skorzystać z ulgi przedsiębiorcy muszą spełnić pewne wymogi, czyli prowadzili działalność przez co najmniej 60 dni w ubiegłym roku, przychód – co ważne, to jest nowość – za poprzedni rok kalendarzowy nie przekroczył 120 tysięcy złotych. Zmieni się także sposób obliczenia składek. Teraz kwota składek na Mały ZUS zależy od przychodu, a podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne będzie połowa przeciętnego miesięcznego dochodu uzyskanego z działalności w poprzednim roku. Będą tutaj bardzo ważne kwoty czyli między 780 złotych a 3136 złotych – tłumaczy Paweł Szkalej i dodaje, że przy obliczaniu składek pomocne może być nowe narzędzie, jakim jest kalkulator dla przedsiębiorcy, dostępny na stronie eSkladka.pl lub zus.pl.

Warto dodać, że osoby, które w styczniu korzystały z Małego ZUS-u będą rozliczać się automatycznie w ramach nowego programu. Bez konieczności zapisywania się. Wynika to z tego, że zmianie uległ tylko próg osiąganych przychodów, a nie zasady funkcjonowania tego systemu składek. Przypomnijmy, że nowi przedsiębiorcy czas na składanie wniosków o Mały ZUS Plus mają do 2 marca 2020 roku.

/paw/

Podziel się

Ważne wydarzenia